در جواب سوال اسید سیلیسیک چیست؟ باید بگوییم اسید سالیسیلیک  یک بتاهیدروکسی اسید است که به عنوان یک ترکیب طبیعی در گیاهان تولید می شود. اسید سالیسیلیک با فرمول شیمیایی C7H6O3 و یک ماده جامد سفید تا برنزه و بدون بو است که به آرامی در آب حل می شود. نمک و استرهای این ماده همان سالیسیلات است که در صنعت دارو کاربرد بسیار دارد و از نظر سازمان بهداشت جهانی جزء ایمن ترین و موثرترین داروهای مورد نیاز در یک سیستم بهداشتی به حساب می آید.

اسید سیلیسیک چیست؟

۴ هیدروکسی بنزوئیک اسید یک اسید مونوهیدروکسی بنزوئیک و مشتق فنلی بنزوئیک اسید است. و یک ماده جامد بلوری سفید به حساب می آید که در آب و کلروفرم کمی محلول است اما در حلال های آلی قطبی مانند الکل ها و استون محلول تر است. ۴ هیدروکسی بنزوئیک اسید به عنوان پایه تهیه استرهای خود شناخته می شود، معروف به پارابن، که به عنوان مواد نگهدارنده در مواد آرایشی و برخی از محلول های چشم استفاده می شود.

این ایزومریک با اسید ۲-هیدروکسی بنزوئیک است که به عنوان دارو اسید سالیسیلیک هم شناخته می شود، پیش ماده آسپرین است و دارای ۳-هیدروکسی بنزوئیک اسید است. برای شناخت اسید سیلیسیک چیست آشنایی با ۴ هیدروکسی بنزوئیک اسید اهمیت دارد.برای خرید و اطلاع از قیمت ۴ هیدروکسی بنزوئیک اسید می توانید روی قسمت لینک شده کلیک کنید.

اسید سیلیسیک چیست: اسید سالیسیلیک یک ترکیب فنولیک ساده به حساب می آید که در طیف گسترده ای از موجودات پروکاریوتی و یوکاریوتی مثل گیاهان سنتز می شود. برگ و پوست درخت بید حاوی مقادیر زیادی از این ماده است که به عنوان داروی برای تسکین درد در گذشته استفاده می شد. این ترکیب یک اسید آروماتیک کوچک است که نام شیمیایی آن منوهیدروکسی بنزوئیک اسید است. طبیعت این ماده لیپوفیلیک است و در گیاهان به عنوان هورمون رشد عمل می کند. دانستن اسید سیلیسیک چیست باعث می شود از آن به بهترین نحو استفاده کرد.

کاربردهای اسید سالیسیلیک

کاربرد اسید سیلیسیک چیست: اسید سالیسیلیک یک ماده ضد التهابی فعال است و به دلیل داشتن توانایی لایه برداری به عنوان یک ماده ضد باکتری موضعی عمل می کند و به طور گسترده ای در سنتز مواد آلی مورد استفاده قرار می گیرد و به عنوان یک هورمون گیاهی عمل می کند. مثل سایر اسیدهای هیدروکسی، اسید سالیسیلیک ماده اصلی بسیاری از محصولات دارویی برای درمان درماتیت سبوروئیک، آکنه، پسوریازیس و زگیل است.

این اسید به عنوان ماده نگهدارنده مواد غذایی ، ضد باکتری و ضد عفونی کننده استفاده می شود. آسپرین یا ASA را می توان با استری شدن گروه هیدروکسیل فنولیک این ماده با گروه استیل از انیدرید استیک یا کلرید استیل تهیه کرد. اسیدسالیسیلیک برای درمان موضعی اختلالات هیپرکراتوتیک پوست، عفونت‌های قارچی پوست به ویژه تینه‌آ، شوره سر و التهابات سبوره‌ای پوست سر به کار می‌رود. محلول سالیسیلیک اسید برای درمان میخچه هم کارایی دارد و ترکیب مؤثر چسب میخچه هم سالیسیلیک اسید است.

اسید سالیسیلیک از طریق حل کردن ماده چسباننده بین سلولی که پوسته‌ها را در لایه شاخی به هم متصل می‌کند که پوسته ریزی را تسریع و در نتیجه باعث سست شدن کراتین می‌شود. این اثر کراتولیتیک دارو ممکن است باعث یک اثر ضد قارچی هم شود چون برداشت استراتوم کورنئوم رشد قارچ را ضعیف می‌ کند. اسید سالیسیلیک دارای اثر ضد عفونی‌کننده خفیف هم است. در ادامه کاربرد اسید سیلیسیک چیست آورده شده است:

اسید سیلیسیک چیست؟

قرص سالیسیلیک اسید برای جوش

اسید سالیسیک لایه های بیرونی پوست را به آرامی برمی دارد، به همین دلیل لایه برداری را سریع تر می کند و مانع مسدود شدن منافذ پوستی می شود و با ریختن لایه های اضافی پوست از ابتلا به پسوریازیس هم جلوگیری می کند. این اسید ضد التهاب و ضد باکتری بسیار خوبی برای پوست هم می باشد. جوش ها با تمیز نگه داشتن صورت کمتر شده و زودتر هم درمان می شوند.

در رابطه با اسید سیلیسیک چیست؟ باید گفت کرم ضد جوش سالیسیلیک اسید به خاطر دور ریختن سلول های مرده و شفاف سازی پوست، بهبود سطح کلاژن و باز نگاه داشتن منافذ پوست، به عنوان ماده ی بسیار خوبی برای مبارزه با پیری هم به حساب می آید خطوط عمیق محو می شوند و پوست شفاف می شود. این اسید معمولا در درمان زگیل هم کارایی دارد و همچنین قرن ها به عنوان یک مسکن برای تب و عضلات استفاده می شده.

سالیسیک اسید معمولا در کرم ها و ژل ها یافت می شود و دارای عوارضی مانند قرمزی، سوزش، سوزن سوزن شدن و خراش پوست نیست. به همین دلیل این عوارض به وسیله ی یک ژل پاک کننده ی صورت که حاوی ترکیبات اسید سالیسیک است، از بین می روند. به کار بردن لایه ی نازکی از اسید سالیسیک ۱ یا ۲ بار در روز تاثیر بسیاری بر روی زیبایی پوست خواهد داشت. به همین دلیل دانستن اسید سیلیسیک چیست به بهره بردن از کارایی های آن به ما کمک می کند.

اسید سالیسیلیک برای زگیل تناسلی

زگیل ها برجستگی های ریز و برجسته ای روی پوست هستند که تعداد زیاد یا تکی روی قسمتی از پوست ایجاد می شوند. اگر این زگیل ها از نوع تناسلی باشند که در اکثر موارد ناشی از ویروس اچ پی وی یا همان پاپیلومای انسانی می باشند که می توانند در نواحی تناسلی مانند مقعد، واژن، آلت تناسلی مردان یا دهان ایجاد شوند. درمان این نوع زگیل تناسلی با اسید سالیسیلیک کامپاند امکان پذیر است که همان قطره موضعی اسید سالیسیلیک کامپاندمی باشد و باعث از بین رفتن این زائده ها می شود.

کاربرد اسید سیلیسیک چیست: انواع مختلفی از ویروس ها وجود دارند که باعث این عارضه می شوند درواقع زگیل هنگامی اتفاق می افتد که ویروس باعث تکثیر سریع تر سلول های پوستی نسبت به حد معمول شده و باعث ایجاد ناحیه ای برجسته روی پوست می شود. بیشتر این زائده ها بی ضرر هستند و معمولا بدون درمان بعد از چند هفته یا چند ماه از بین می روند. ولی استفاده از اسید سالیسیلیک زگیل باعث از بین رفتن سریع تر آن ها می شود.

نحوه استفاده از اسید سیلیسیک چیست: افراد مبتلا نباید از سالیسیلیک اسید در مناطق حساس مثل صورت و دستگاه تناسلی به طور مستقیم استفاده کنند. محلول اسید سالیسیلیک پوست را لایه لایه تجزیه کرده و به مرور زمان زائده را از بین خواهد برد. این اسید همچنین باعث تحریک ناحیه زگیل تناسلی می شود که سیستم ایمنی بدن را تشویق به مقابله با ویروس می کند. علاوه بر تمام این ها، سالیسیلیک اسید یک گزینه درمانی مقرون به صرفه با هزینه کم، در دسترس و بی خطر برای از بین بردن زگیل تناسلی است که عوارض جانبی بسیار کمی دارد.

سالیسیلیک اسید در گیاهان

کاربرد اسید سیلیسیک چیست: سالیسیلیک اسید SA یا اوترتوهیدروکسی بنزوئیک اسید یک ترکیب فنولی است که همراه با مشتقات مختلف از جمله استیل سالیسیلیک ASA مشتقات متیله آن و … در داروسازی و درمان بیماری ها کاربرد زیادی دارد همچنین سالیسیلیک یک هورمون گیاهی قوی است که در شاخه های مختلف گیاهان بخاطر نقش تنظیم کنندگی در متابولیسم گیاهی بسیار مورد توجه است.

اسید سیلیسیک چیست، یک ترکیب فنولی کوچک در گیاهان است که نقش های تنظیمی مهمی در فرآیندهای چندگانه فیزیولوژیکی دارد. سالیسیلیک اسید یک متابولیت ثانویه است که در رنج وسیعی از پروکایوت ها و یوکاریوت ها مثل گیاهان تولید می شود. SA در ابتدا بخاطر خواص دارویی که داشت باعث شد کارایی های مختلفیم داشته باشد.

گیاهان در مراحل مختلف زندگی با شرایط تنشی گوناگونی مواجه هستند. این شرایط توسط عوامل زنده یا غیر زنده ایجاد می شود و بر جوانه ­زنی و رشد گیاهان اثر می­ گذارد. وجود فلزات سنگین در خاک یکی از مهم ترین تنشهای محیطی محسوب می­شود که می­تواند منجر به کاهش رشد و تولید انواع اکسیژن های واکنش گر می شود. سالیسیلیک اسید یک هورمون گیاهی بر ای کاهش اثرات مضر بسیاری از تنشها شناخته شده است.

قرص اسید سالیسیلیک (آسپرین)

موارد مصرف قرص اسید سیلیسیک چیست: آسپرین یکی از داروهای بسیار پر مصرف در جهان به حساب می آید که محبوبیت این دارو بر پایه طیف گسترده مصارف آن، برای درمان درد و التهاب یاکاهش تب مورد استفاده قرار می گیرد و دربعضی موارد هم به عنوان یک ماده رقیق کننده خون هم کارایی خواهد داشت و برای درمان و جلوگیری از حملات قلبی، درد قفسه سینه و سکته مغزی مصرف می شود.

بیماری های قلبی جان افراد زیادی را در سراسر جهان می گیرد و یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در جهان می باشد. با مصرف صحیح آسپرین می توان از حمله های قلبی، پیشگیری کرد. در جواب فواید قرص اسید سیلیسیک چیست باید گفت افراد می توانند در معرض خطر حمله قلبی، معمولا دوز کم، روزانه از این دارو را دریافت می کنند و افرادی که از حملات قلبی رنج می برند می توانند صدمات حاصل از آن را با مصرف آسپرین محدود کنند. مصرف آسپرین در بیماران قلبی عروقی  باید صرفا تحت نظر پزشک انجام می شود.

توصیه مصرف اسید سیلیسیک چیست: توصه می شود آسپرین همراه با غذا یا شیر مصرف شود. همچنین در هنگام مصرف این دارو از مصرف الکل، غذاهای حاوی سالیسیلات، سایر داروهای حاوی سالیسیلات یا آسپیرین یا NSAID ها بدون مشورت با پزشک خود خودداری کرد. مصرف مایعات کافی در حین استفاده از آسپرین توصیه می شود، مگر اینکه مصرف مایعات از سوی درمانگر محدود شود. پزشک و دندانپزشک خود را در خصوص مصرف این دارو، قبل از انجام هر پروسه جراحی یا دندانپزشکی باید مطلع کنید.