در رابطه با پیریدین این سوال پیش می آید که پیریدین چیست؟ و باید گفت این ماده یک ترکیب آلی هتروسیکلیک پایه با جرم مولی: ۷۹.۱ گرم در مول می باشد. فرمول شیمیایی پیریدین C5H5N است که از نظر ساختاری مربوط به بنزن است،این مایعی است بسیار اشتعال پذیر، قلیایی و قابل انعطاف در آب، با بویی مشخص و ناخوشایند مانند ماهی. پیریدین بی رنگ است ، اما نمونه های قدیمی یا نجس می توانند زرد به نظر برسند. حلقه پیریدین در بسیاری از ترکیبات مهم، از جمله مواد شیمیایی زراعی، دارویی و ویتامین ها وجود دارد. از نظر تاریخی ، پیریدین از قطران ذغال سنگ تولید می شد.

ساختار پیریدین چیست؟ ​​هر یک از کلاسهای ترکیبات آلی از سری هتروسیکل حلقوی معطر است که با یک ساختار حلقه ای شش عضوی متشکل از پنج اتم کربن و یک اتم ازت مشخص می شود. ساده ترین عضو خانواده پیریدین ، ​​خود پیریدین است. برای خرید و اطلاع از قیمت پیریدین روی قسمت لینک شده کلیک کنید.

کاربردهای پیریدین چیست؟

مواد شیمیایی پیریدین چیست؟ پیریدین مایعی بی رنگ با بوی نامطبوع است. این ماده را می توان از قطران ذغال سنگ خام یا سایر مواد شیمیایی هم تهیه کرد. پیریدین برای حل سایر مواد استفاده می شود و همچنین برای ساخت محصولات مختلف از جمله داروها ، ویتامین ها ، طعم دهنده های غذایی ، رنگ ها ، رنگ ها ، محصولات لاستیکی ، چسب ها ، حشره کش ها و علف کش ها هم کاربردهای مهمی دارد. همچنین پیریدین از تجزیه بسیاری از مواد طبیعی موجود در محیط تشکیل می شود.

پیریدین یک آذرین است که شامل یک هسته بنزن است که در آن یک گروه CH با یک اتم نیتروژن جایگزین می شود. این ترکیب اصلی پیریدین های کلاس است. به عنوان یک آلاینده محیطی نقش دارد. این یک والد هترو مونوسیکلیک آلی منگود ، یک هترو ارن مونوسیکلیک ، یک آذرین و یک عضو پیریدین است.

پیریدین درالکل

پیریدین در الکل صنعتی به عنوان یک حلال استفاده می شود و به الکل اتیل اضافه می شود تا آن را برای نوشیدن نامناسب کند. این ماده به فرآورده هایی مثل سولفاپیریدین، ​​دارویی که علیه عفونت های باکتریایی و ویروسی فعال است تبدیل می شود. پیریبنزامین و پیریلامین، به عنوان داروهای ضد هیستامین هم استفاده می شود.

در الکل های صنعتی کاربرد پیریدین چیست؟ باید گفت موادی مانند مواد رنگ دهنده و periden استفاده می‌شود تا الکل بدبو شده و افراد بتوانند این نوع الکل را از الکل طبیعی تشخیص دهند و مواد اضافه شده به الکل های صنعتی می‌توانند آن را مسموم کنند و مصرف خوراکی آن به میزان کم باعث کوری چشم و مصرف بیشتر آن منجر به مرگ می‌شود. به همین دلیل پیریدین در الکل باعث می شود قابل تشخصی شود.

  • در صنایع شیمیایی به عنوان ماده اولیه بسیار مهم مورد استفاده قرار می گیرد.

  • به عنوان ضد عفونی کننده در محصولات مراقبت از دندان استفاده می شود.

  • به عنوان یک حلال استفاده می شود که برای رفع هالوژناسیون مناسب است.

  • در داروسازی استفاده می شود.

  • برای مخلوط ضد یخ به عنوان یک ماده طبیعی استفاده می شود.

  • به عنوان عامل سولفوناتور استفاده می شود.

  • به عنوان یک عامل کاهنده استفاده می شود.

  • به عنوان ضد عفونی کننده استفاده می شود در شیمی هماهنگی به عنوان لیگاند استفاده می شود.

پیریدین صنعتی

کاربرد صنعتی پیریدین چیست؟ پیپریدین، ​​که در فرآوری لاستیک و به عنوان ماده اولیه شیمیایی استفاده می شود. و مواد دفع کننده آب، باکتری کش و علف کش ها. ترکیباتی که از پیریدین ساخته نشده اند اما حاوی ساختار حلقه ای آن هستند شامل نیاسین و پیریدوکسال، هر دو ویتامین B هستند. قرص ایزونیازید ، داروی ضد سل و نیکوتین و چندین محصول گیاهی دیگر.

پیریدین در قطران ذغال سنگ ، منبع اصلی آن قبل از تولید سنتز مبتنی بر استالدئید و آمونیاک وجود دارد. ماده خالص مایعی بی رنگ ، قابل اشتعال ، قلیایی و محلول در آب با بوی نامطبوع است. در دمای ۱۱۵.۵ درجه سانتیگراد (۲۳۴ درجه فارنهایت) می جوشد.

قرص بی پیریدین چیست؟

بی پیریدین چیست؟ یک پایه مایع قابل اشتعال محلول در آب سمی C5H5N با بوی تند که مادر بسیاری از ترکیبات آلی طبیعی است و به عنوان حلال و به عنوان دناتورانس برای الکل و در تولید داروها و مواد ضد آب استفاده می شود ضعف اساسی دارد و با آب قابل اختلاط است. بسیار قابل اشتعال است و هنگام استنشاق یا بلع آن سمی می شود.

بعضی از علائم خطر پیریدین چیست؟ پیریدین، ​​حالت تهوع ، تنفس آسم ، استفراغ ، سردرد ، حنجره و سرفه است. به طور گسترده ای در پیش ماده شیمیایی و دارویی استفاده می شود. همچنین از آن به عنوان یک معرف مهم و حلال آلی استفاده می شود.

بیپریدین در درمان بیماری پارکینسون و علائم خارجی ناشی از دارو‌ها مصرف می شود. در صورت وجود بیماری قلبی عروقی،‌ نارسایی کبدی یا کلیوی،‌ گلوکوم، انسداد روده و احتباس ادراری باید با احتیاط فراوان مصرف شود. این دارو با انسداد نسبی گیرنده های سیستم کولینرژیک مرکزی به برقراری تبادل فعالیت سیستم های کولینرژیک و دوپامینرژیک در عقده های بازال کمک می کند. علاوه بر این تا حدودی دارای اثرات بیحس کنندگی موضعی و ضد هیستامین هم می باشد. همچنین ممکن است اثر مختصری بر سیسم قلبی عروقی و تنفسی هم داشته باشد.

مضرات پیریدین

مضرات پیریدین چیست؟ پیریدین سمی و فرار است و می تواند از طریق پوست جذب شود. ارزیابی های آن به عنوان یک عامل سرطان زای احتمالی نشان می دهد که شواهد ناکافی برای سرطان زایی پیریدین در انسان وجود دارد، البته شواهد محدودی هم از اثرات سرطان زا بر روی حیوانات وجود دارد. پیریدین می تواند به راحتی در آب حل شود و به حیوانات و گیاهان در سیستم های آبی آسیب برساند.

اثرات مسمومیت حاد پیریدین چیست؟ شامل سرگیجه، سردرد، حالت تهوع و بی اشتهایی است. علائم بیشتر شامل درد شکم و گرفتگی ریوی است. پیریدین اگرچه در برابر اکسیداسیون مقاوم است، به راحتی توسط باکتری ها تجزیه می شود، آمونیوم و دی اکسید کربن را به عنوان محصولات تخریب ترمینال آزاد می کند. پیریدین دارای نقطه اشتعال ۱۷ درجه سانتی گراد است و بنابراین بسیار قابل اشتعال است. از احتراق بخارهای سمی تولید می شود که می تواند شامل بی پیریدین ها ، اکسیدهای نیتروژن و مونوکسید کربن باشد.

پیریدین می تواند باعث سوختگی شیمیایی در اثر تماس با پوست شود و بخارات آن ممکن است برای چشم یا هنگام استنشاق تحریک کننده باشد پیریدین چیست؟ و مضرات آن این است که باعث کاهش سیستم عصبی می شود که علائم آن مسمومیت با غلظت بخار بالای ۳۶۰۰ ppm است و خطر سلامتی بیشتری دارد. این اثرات ممکن است چندین ساعت با تأخیر شروع شود و شامل سرگیجه ، سردرد ، عدم هماهنگی ، حالت تهوع ، ترشح بزاق و از دست دادن اشتها باشد. آنها ممکن است به درد شکم، گرفتگی ریوی و بیهوشی تبدیل شوند.

مقایسه قدرت بازی پیرول و پیریدین

در رابطه با قدرت بازی پی پیریدین باید گفت پیرول چون تو پیرول N سیر شده ( پیوند پای ضعیف تره ) و راحت تر الکترون میده، پیرول به دلیل فشار حلقه ای الکترون را به اکسنده می دهد، و چون پرالکترون تر است پس خاصیت بازی بیشتری نسبت به پیریدین دارد.

پیریدین چیست