امتیاز شما post

در جواب پتاسیم سولفات چیست؟ باید گفت که پتاسیم سولفات که سولفات پتاس (SOP)، آرکانیت یا در باستان شناسی پتاس گوگرد هم نامیده می شود، یک ترکیب غیر آلی با فرمول K2SO4 می باشد. این ماده جامد محلول در آب است و معمولا در کودها استفاده می شود چون که پتاسیم و گوگرد مواد تأمین کننده گیاهان هستند.

توضیحات کامل در رابطه با پتاسیم سولفات چیست؟

معمولا تجارت کود دارای مشکلات متفاوتی است ، دلیل اصلی آن مشکلات تولید محصولات نیتروژن است. و توجه به نقش بزرگی که کودها در افزایش و بهبود تولید مواد غذایی دارند مهم است. یکی از مهمترین عوامل موثر در تولید ترکیب ساده غیر آلی سولفات پتاسیم است.

در رابطه با پتاسیم سولفات چیست؟ باید گفت که پتاسیم یکی از مواد مغذی مهم برای گیاهان است، در ساخت پروتئین ، نشاسته و قندها نقش دارد ، آنزیم ها را فعال می کند ، فتوسنتز را تحریک می کند و جریان آب را از طریق گیاه کنترل می کند.

درسته پتاسیم سولفات متداول ترین منبع پتاسیم در کودها نیست ، اما ترکیبات دیگری مثل کلرید پتاسیم بیشتر دیده می شود، بعضی از گیاهان میوه و سبزیجات تحت تأثیر منفی کلریدها قرار می گیرند. سولفات پتاسیم به رفع نیاز آن ها کمک می کند. کود محتوای گوگرد هم برای سنتز پروتئین و واکنش های آنزیمی لازم است.

برخلاف بسیاری از ترکیبات ساده ای که به عنوان کود استفاده می شود ، سولفات پتاسیم به شکل معدنی زید در دسترس نیست. این ماده به صورت آرکانیت وجود دارد اما در مقادیر کافی وجود ندارد.

در عوض کلرید پتاسیم که به طور گسترده ای به عنوان یک ماده معدنی در دسترس است با اسید سولفوریک واکنش داده و سولفات پتاسیم و کلرید هیدروژن تولید می کند که یک محصول جانبی اسید کلریدریک می دهد. نام دیگر این کود سولوپتاس است که زیاد در زمین های کشاورزی مصرف می شود و به دوصورت جامد و محلول قابل استفاده است. در کشت های هیدروپونیک استفاده از سولفات پتاسیم مناسب ترین انتخاب از بین کودهای پتاسیمی است.

با این وجود اخیرا اثبات شده است که می توان سولفات پتاسیم را از سایر مواد معدنی مانند کاینیت و شونیت که در درجه اول نمک های منیزیم هستند اما مقداری سولفات پتاسیم دارند استخراج کرد که یکی از منابع دریاچه نمک بزرگ در یوتا است.

کود پتاسیم سولفات چیست؟

سولفات در خاک های زراعی باعث به تعادل رسیدن اسیدخاک می شود و آن را تا میزان مناسبی متعادل می کند. با اسیدی شدن خاک جذب فسفات هم بهتر انجام خواهد شد. پتاسیم موجود باعث می شود اسمز و عبور آب  به داخل سلول راحت تر صورت بگیرد. سولفات نیز خاصیت قارچ کشی دارد و سیستم ایمنی گیاه را در برابر بیماری و آفات تقویت می کند. به دلیل اینکه این محصول بسیار محلول در آب است به راحتی در سیستم های آبیاری هم قابل استفاده می باشد.

کود پتاسیم سولفات در محصولاتی مانند گندم، ذرت، پنبه، یونجه، بادام و… استفاده می شود. بهتر است این کود در اوایل رشد مورد مصرف قرار گیرد بنابراین هنگام کاشت محصول و یا مراحل اولیه رشد زمان مناسبی برای کوددهی است. باید از این کود در زمانی که زمین خالی است و یا به آیش رفته است استفاده نشود چون باران باعث شستشوی کود از خاک می شود.

کود سولفات پتاسیم پودری و مایع از انواع کودهای پتاسیم سولفات می باشد که مصرف این کود ها در سیستم آبیاری قطره ای و خاک های قلیایی باعث اسیدی شدن منطقه اطراف ریشه شده و جذب فسفات و ریزمغذی های موجود در خاک را تسهیل می کند. همچنین باید گفت پتاسیم بهترین گزینه در کشت هیدروپونیک به عنوان منبع پتاسیم است.

از آنجایی که ذرات خاک دارای بار منفی هستند و این کود هم دارای بار منفی است پس جذب ذرات خاک نمی شود و به صورت محلول در خاک باقی می ماند. از گوگرد موجود در این کود میگروارگانیسم ها هم استفاده می کنند و سولفات قابل استفاده برای گیاه را در اختیار ریشه قرار می دهند.

پتاسیم سولفات چیست و چه کاربردی دارد؟

پتاسیم سولفات چیست؟

تولید سولفات پتاسیم

سولفات پتاسیم با ۴۱ تا ۴۴ درصد پتاسیم یکی از بهترین کودهای پتاسیمی است که تاالان در بازار کشاورزی ایران وارد شده است و این کود از اثر اسید سولفوریک بر کلرور پتاسیم بدست می‌آید و در زمانی که یون کلر برای گیاه زیانبار باشد بهتر است پتاسیم به صورت سولفات استفاده شود.

پتاسیم با پوشش گوگردی به صورت یون سولفات در محلول خاک وجود داشته و جذب ذرات خاک نمی شود، اکسید و احیاء گوگرد درخاک بیولوژیکی بوده و میکرو ارگانیسم های خاک میتوانند گوگرد را به یون سولفات تبدیل و قابل استفاده برای گیاه کند.

سولفات پتاسیم یک ترکیب شیمیایی بوده که عناصر مورد نیاز رشد گیاهان از جمله پتاسیم و گوگرد را درون خود دارد. سولفات پتاسیم به صورت پودر سفید، گرانول و کریستال‌های سفید و بی‌رنگ عرضه شده و مزه تلخ و شوری دارد و به عنوان ماده ای مغذی در هر مرحله از رشد گیاه قابل استفاده است و علاوه بر تامین پتاسیم همزمان نیازهای گیاه به سولفات را تا حد مورد نیاز تامین می کند.

این ترکیب شیمیایی به صورت محلول در آب است و عمده کاربرد آن در بخش کشاورزی و پرورش گیاهان است. سولفات پتاسیم به هیچ عنوان در اتانول حل نمی‌شود و برای استفاده از کاربردهای این ماده بهتر است اطلاعات کامل در باره  پتاسیم سولفات چیست؟ داشته باشیم.

کاربردهای پتاسیم سولفات چیست؟

باید اطلاعات کاملی در رابطه با پتاسیم سولفات چیست؟ داشته باشیم تا بتوان به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کرد. کاربردهای دیگر پتاسیم سولفات عبارت است از: قابل استفاده در صنعت شیشه‌سازی و نظامی، بهبود دهنده رنگ و طعم میوه، جایگزین مناسب نمک در صنایع غذایی و… است.

در صنایع غذایی به عنوان عطر و طعم­ دهنده و همچنین به عنوان جایگزین نمک طعام یا همان سدیم کلرید از آن استفاده می­ شود. در تولید مواد شیمیایی و افزودنی های شیمیایی هم نقش مهمی دارد.

این ماده در اندازه ­های متفاوتی تولید می شود، پتاسیم سولفات گرانوله و پودری معمول ترین شکل­ های تولید این ماده هستند. از دیگر کاربردهای این ماده به استفاده از آن در سلاح­ های نظامی به عنوان کاهش دهنده نور فلش هم می توان اشاره کرد. با آشنایی کامل در رابطه یا پتاسیم سولفات چیست؟ و چه کارایی دارد می توان از آن به بهترین شکل ستفاده کرد.

خطرات پتاسیم سولفات

در هنگام استفاده از سولفات پتاسیم مانند هر ترکیب شیمیایی دیگری به دلیل اینکه از مواد معدنی و شیمیایی ساخته شده باید نکات ایمنی لازم رعایت شود چون می‌تواند برای بدن عوارض جانبی بسیاری داشته باشد. به همین دلیل بهتر است هنگام کار با این ترکیب از دستکش مخصوص کار، عینک محافظ چشم و ماسک فیلتردار استفاده شود.

در صورت استنشاق گاز سولفات پتاسیم بهتر است به فضای آزاد رفته و به پزشک مراجعه کنید. مصرف خوراکی آن در مقادیر بالا موجب اختلال و تحریک در سیستم گوارشی می شود. در صورت تماس این ترکیب با پوست دست‌تان، سریعا آن را با آب و شوینده مناسب بشویید و به هیچ عنوان از این ترکیب در فضای سربسته و بدون تهویه نباید استفاده شود.

معمولا در تماس با پوست و چشم مشکلی برای سلامتی انسان به وجود نمی آورد، اما ورود گرد و غبار آن به داخل چشم باعث تحریکات مکانیکی چشم می­ شود. شستن پوست با آب و صابون و شستشوی چشم با آب در هنگام تماس با این ماده مهم است.

در رابطه با سوال پتاسیم سولفات چیست؟ توضیح کامل داده شد. برای تهیه این ماده شیمی می توانید به صورت آنلاین از طریق سایت مریک شیمی اقدام کنید.

شرکت مریک شیمی با سابقه فعالیت گسترده در زمینه مواد شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی از کمپانی های معتبر دنیا خدمات واقعی خدمتتان ارائه می نماید و با کلیلک بر روی قسمت لینک شده می توانید اطلاعات کافی درباره خرید پتاسیم سولفات موجود بدست آورید.