امتیاز شما post

در جواب پترولیوم بنزن چیست؟ باید بگوییم پترولیوم بنزن یک ترکیب پیچیده ای از هیدروکربن هاست که با اصلاح کریستال های نفتی با هیدروژن در حضور کاتالیزورها بدست می آید. یا به عبارت ساده تر پترولیوم بنزین هیدروکربنی بر پایه مخلوطهای حلال است که براساس خواص فیزیکی شان مثل نقطه جوش، فشار بخار و …. دسته بندی می شوند.

اینکه پترولیوم بنزن چیست؟ باید بگوییم که پترولیوم بنزن شامل پارافین (آلکانها)، سیکلو پارافین (سیکلو پنتان، سیکلو هگزان و اتیل سیکلو پنتان) و هیدروکربنهای آروماتیک (بنزن، تولوئن و زایلین) است.  مترادف پترولیوم بنزن روغن مایع است. درواقع این ماده به عنوان ترکیبی پیچیده از هیدروکربن های حاصل از تصفیه کسر پترولیوم با هیدروژن در حضور کاتالیزور توصیف می شود.

پترولیوم بنزن چیست؟

این ترکیب شامل هیدروکربن هایی است که تعداد کربن آنها عمدتا در محدوده C4 تا C11 است و در محدوده تقریباً -۲۰ درجه سانتیگراد تا ۱۹۰ درجه سانتیگراد شکل می گیرد. به طور کلی پترولیوم از بین سبک ترین هیدروکربن ها، اتر نفت و مواد معطر سنگین تر تشکیل شده است. بیشتر حلال های این ماده که از نظر تجاری ارائه می شوند شامل: پارافین ها (آلکان ها) با طول زنجیره C5 تا C9، سیکلوپارافین ها و هیدروکربنهای معطر می باشند و این جواب کاملی برای پترولیوم بنزن چیست؟ است.

در گذشته پترولیوم فقط به عنوان منبع سوخت مایع، روغن های سوزاننده، روان کننده ها، موم و … کارایی داشت و تقریباً در زمانی بود که ذغال سنگ قبل از کشف بنزن و مشتقات ارزشمند آن باعث بوجود آمدن صنعت گسترده قیر زغال سنگ امروزی شده بود. در حقیقت این احتمال وجود دارد که تاریخ تکرار شود و قبل از گذشت سال ها، صنعت فرآورده های فرعی نفت از نظر اهمیت با صنعت قیر زغال سنگ مقایسه شود.

در حال حاضر نمی توان گفت تولید واسطه های شیمیایی تا حد زیادی در توسعه استفاده از پترولیوم و فرآورده های آن تاثیر داشته، اما از اهمیت قابل توجهی برخوردار است و به مرور در میزان تولید افزایش می یابند. در چنین شرایطی، از نظر میزان و سلامت اقتصادی، حجم زیادی از پترولیوم و فرآورده های آن که سالانه تولید می شود، برای تولید همه مواد شیمیایی و حلال های رایج شناخته شده قابل تصور، بیش از حد کافی است.

مرزهای بالای ارزش پترولیوم در نهایت با قیمت ذغال سنگ تأمین می شود. در حال حاضر ارزش ماده اولیه اصلی برای تولید حلال های شیمیایی، یعنی گاز ترک آور، بر اساس ارزش سوخت آن در پالایشگاه است. این مورد تا حد زیادی در مورد گاز طبیعی گرفته شده اعمال می شود، اگرچه در بسیاری از پالایشگاه ها مقدار موجود بیش از حد مورد نیاز است.

ویژگی های پترولیوم بنزن چیست؟

 1. نام های دیگر پترولیوم بنزن: پترولیوم اتر و پترولیوم اسپیریت می باشد.
 2. نقطه جوش پترولیوم بنزن: ۴۰ – ۶۰ درجه سانتیگراد یعنی ۱۰۱۳ اسب بخار می باشد.
 3. حد انفجار این ماده ۰.۸ – ۷.۴٪ (V) است.
 4. نقطه اشتعال <-21 ° C.
 5. دمای اشتعال ۲۵۰ درجه سانتیگراد.
 6. فشار بخار پترولیوم بنزن ۲۰ درجه سانتیگراد است.
 7. حلالیت آن ۰۱/۰ گرم در لیتر مایع می باشد.

اطلاعات ایمنی کار با پترولیوم بنزن چیست؟

پترولیوم بنزن چیست؟

 • مایع و بخار بسیار قابل اشتعال.
 • در صورت بلعیدن و ورود به مجاری هوایی ممکن است کشنده باشد.
 • تماس مکرر با این ماده ممکن است باعث خشکی یا ترک خوردگی پوست شود.
 • از گرما، سطح گرم، جرقه، شعله های آتش و سایر منابع احتراق باید دور باشد (سیگار کشیدن ممنوع)
 • اگر بلعیده شد فقط دهان را بشویید سعی کنید استفراغ ایجاد نشود و بلافاصله به پزشک مراجعه کنید و ظرف یا برچسب را نشان دهید. در صورت بلعیده شدن ممکن است باعث آسیب ریه شود.
 • در مکانی با تهویه مناسب نگهداری شود و درب ظرف محکم بسته نگه داشته شود.
 • خطرناک برای محیط زیست
 • در دمای +۲ تا ۳۰ درجه سانتیگراد باید ذخیره شود.

با شروع دهه ۱۹۶۰ و ۷۰ میزان شیوع پلی نوروپاتی در بین کارگران صنعتی که به طور مزمن در معرض پترولیوم بنزن و سایر حلال های هیدروکربن قرار داشتند افزایش یافت، تحقیقات در مورد این موضوع در معرض مزمن بودن مقطرهای پترولیومی را نشان داد. بسیاری از موارد پلی نوروپاتی در میان کارگرانی که به طور مزمن در معرض بخار پترولیوم بنزن و حلال های مشابه بوده اند نشان داده شده به جز then-hexane این مخلوط.

شرکت مریک شیمی با سابقه فعالیت گسترده در زمینه مواد شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی از کمپانی های معتبر دنیا خدمات واقعی خدمتتان ارائه می نماید و با کلیلک بر روی قسمت لینک شده می توانید محصول پترولیوم بنزن موجود را سفارش دهید.