در جواب سوال فوماریک اسید چیست؟ باید گفت اسید فوماریک یک ماده شیمیایی ویژه مهم با کاربردهای گسترده صنعتی می باشد که کاربرد های آن به عنوان ماده اولیه برای سنتز رزین های پلیمری تا ماده اسید در مواد غذایی و دارویی می باشد. در حال حاضر فوماریک اسید به طور عمده توسط سنتز شیمیایی بر پایه نفت تولید می شود. محدودیت منابع نفتی، افزایش قیمت نفت و افزایش نگرانی زیست محیطی در مورد سنتز شیمیایی، علاقه به توسعه اسید فوماریک زیست پایه از منابع تجدیدپذیر را برانگیخته است.

مراحل تهیه فوماریک اسید چیست؟

فوماریک اسید چیست و چگونه تولید می شود: تخمیر قارچی رشته ای با Rhizopus spp. می تواند اسید فوماریک را از طریق گلوکز از طریق یک مسیر اسید تری کاربوکسیلیک احیا کننده (TCA) تولید کند و زمانی قبل از ظهور صنعت پتروشیمی در صنعت استفاده می شد. با این حال، تخمیر اسید فوماریک معمولی به دلیل عملکرد پایین محصول و بهره وری گران است.

عمل تخمیر قارچی رشته ای هم به دلیل ریخت شناسی دشوار است. روش هایی برای کنترل رشد سلول به شکل گلوله و بی حرکت سازی میسلیوم در بیوفیلم برای بهبود عملکرد تخمیر ایجاد شده است. فوماریک اسید از طریق آنزیم سوکسینات دهیدروژناز در ارگانیسم های یوکاریوتی از سوکسینات در مجموعه ۲ زنجیره انتقال الکترون تولید می شود. این یکی از دو اسید دیکربوکسیلیک اشباع نشده ایزومریک است و دیگری اسید مالئیک است.

مراحل تولید فوماریک اسید چیست: مسیر متابولیک؛ آنزیم های کلیدی درگیر در تولید بیش از حد اسید فوماریک، شرایط فرآیند تخمیر شامل بسترها، مواد مغذی و روش های کنترل مورفولوژی سلول  pH تخمیر و اکسیژن محلول و روش های جداسازی برای بازیابی اسید فوماریک از آبغور تخمیر - سایپرز.

خواص فیزیکی و شیمیایی مالئیک اسید

مالئیک اسید یک ترکیب آلی دی کربوکسیک اسید است که از یک گروه اتیلن و دو گروه کربوکسیلیک اسید تشکیل شده است. مالئیک اسید در آب محلول است و با آب زدایی به مالئیک انیدرید و با هیدراتاسیون به مالیک اسید تبدیل می شود. این ماده در طبیعت به فراوانی یافت می شود و یک اسید آلی غالب در بسیاری از میوه ها و توت ها می باشد. در حیوانات، این ماده نقش مهمی در متابولیسم کربوهیدرات ها و در تولید انرژی برای فرآیندهای سلولی ایفا می کند.

در کنار دانستن فوماریک اسید چیست؟ باید بگوییم مالئیک اسید هم یک واسط شیمیایی با کارایی های زیاد است که در صنایع مختلف به عنوان جز سازنده عطر، تنظیم کننده pH در مواد آرایشی و بهداشتی و … استفاده می شود. به عنوان تنظیم کننده pH مالئیک اسید در غلظت های پایین در فرمولاسیون محصولات آرایشی و بهداشتی کارایی دارد و همچنین در تولید رزین های مصنوعی، رنگ ها، کتان ها و ابریشم استفاده می شود.

این محصول در حضور کاتالیست های رزین تبادل کاتیونی با اتانول واکنش استری شدن انجام می دهد و دی اتیل مالئات تولید می کند. مالئیک اسید در حضور یون های سریک و برومید، به اسید فورمیک تبدیل می شود و با استایرن واکنش کوپلیمریزاسیون می دهد. مالئیک اسید، پوست و چشم را به شدت تحریک می کند و حتی منجر به آسیب به چشم می شود. تنفس مالئیک اسید موجب تحریک بینی، گلو و ریه ها می شود. در ادامه نحوه تبدیل مالئیک اسید به فوماریک اسید چیست توضیح داده شده است. به همین دانستن فوماریک اسید چیست هم اهمیت زیادی دارد.

مکانیسم تبدیل مالئیک اسید به فوماریک اسید

روش اول تبدیل مالئیک اسید به فوماریک اسید چیست: استفاده از برم (Br2) است که در این واکنش مقداری برم به مالئیک اسید اضافه می شود و در ادامه جهت ایجاد رادیکال برم از کاتالیزور نوری استفاده می شود. نور برم را به رادیکال برم تبدیل می کند و این رادیکال برم به آلکن حمله می کند و در نتیجه آن یک پیوند با کربن ایجاد می شود بنابراین پیوند دوگانه از بین می رود و با ایجاد پیوند یگانه چرخش حول C-C امکان پذیر می شود.

به این علت این چرخش انجام می شود که به لحاظ ترمودینامیکی حالت ترانس از سیس پایدارتر است. در ادامه رادیکال های برم با هم ترکیب می شوند و Br۲ خارج شده و اسید فوماریک تشکیل می شود.

روش دوم تبدیل مالئیک اسید به فوماریک اسید چیست: گرم کردن مالئیک اسید است که در محلول هیدروکلریک اسید می باشد. استفاده از هیدروکلریک اسید، باعث ایجاد پروتون می شود و یک واکنش هیدراسیون انجام می شود. در ادامه پروتون به باند دوگانه افزوده می شود و کربونیوم تشکیل میدهد. در نتیجه آن چرخش حول پیوند C-C صورت می گیرد و در نتیجه حذف پروتون، فوماریک اسید تشکیل می شود و محصول تولید شده در این روش پایدارتر و کم محلول تر است.

خرید اسید فوماریک

فوماریک اسید یک ترکیب آلی با فرمول C۴H۴O۴ است. یک اسید جامد سفید و فوماریک به طور گسترده در طبیعت وجود دارد. طعمی شبیه میوه دارد و به عنوان افزودنی غذایی مورد استفاده قرار گرفته است. شماره E آن E297 است. نمک ها و استرها به عنوان فومارات شناخته می شوند. اسید فوماریک ایزومر ترانس اسید بوتن دیوئیک است، در حالی که مالئیک اسید ایزومر سیس است.

فوماریک اسید چیست: اسید فوماریک به عنوان یک ماده جامد بلوری بی رنگ با جرم مولی ۱۱۶.۰۷ گرم در مول وجود دارد و خطر اصلی تهدید محیط زیست است. برای محدود کردن گسترش به محیط زیست باید اقدامات فوری انجام شود. قابل اشتعال است ، اگرچه احتراق آن دشوار است. برای ساختن رنگ و پلاستیک، در پردازش و نگهداری مواد غذایی و سایر موارد کارایی های بسیاری دارد.

مریک شیمی سابقه زیادی در فروش عمده انواع مواد آزمایشگاهی دارد. می توانید برای خرید اسید فوماریک و اطلاع از قیمت ها با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید یا به صورت آنلاین از سایت مریک شیمی که خرید و فروش اسید فوماریک و انواع مواد آزمایشگاهی اصل و با کیفیت انجام می شود. می توانید در سریعترین زمان ممکن با تضمین و بهترین قیمت انواع مواد شیمیایی را تهیه کنید.

کاربرد های فوماریک

کارایی های فوماریک اسید چیست: اسید فوماریک یا اسید ترانس بوتنیدیوئیک، یک ترکیب شیمیایی بلوری سفید است که به طور گسترده در طبیعت یافت می شود. اسید فوماریک یک واسطه اصلی در چرخه اسید تریکاربوکسیلیک برای بیوسنتز اسید آلی در انسان و سایر پستانداران است. همچنین این ماده یک ماده اساسی در زندگی گیاهان است.

پوست انسان در معرض نور خورشید به طور طبیعی اسید فوماریک تولید می کند. اسید فوماریک در ساخت داروها ، نوشیدنی ها ، غذا ، خوراک دام ، مواد پاک کننده ، پلی استر غیر اشباع ، رزین های آلکیدی و جوهرهای چاپ استفاده می شود و قوی ترین اسید غذایی آلی در اسیدیته و ترشی قابل تیتراسیون است. هنگامی که به عنوان یک افزودنی غذایی استفاده می شود ماهیت آبگریز اسید فوماریک منجر به ترشی مداوم ، ماندگاری طولانی مدت و تأثیر طعم می شود.

این ترکیب همه کاره همچنین با حداقل ترشی اضافه شده در محصولات با pH بیشتر از ۴.۵ باعث کاهش pH می شود. وزن مولکولی کم آن باعث ایجاد بافر اسید فوماریک بیشتر از سایر اسیدهای غذایی در pH نزدیک به ۳.O می شود. به دلیل استحکام آن ، اسید فوماریک کمتری در مقایسه با سایر اسیدهای غذایی آلی مورد نیاز است بنابراین هزینه های واحد وزن را کاهش می دهد. اطلاعات کامل درباره کاربرد فوماریک اسید چیست بیان شد.

فوماریک اسید چیست؟

  1. کاربرد غذایی فوماریک اسید چیست: اسید فوماریک یک ماده افزودنی غذایی غیر سمی است که به طور کلی در نوشیدنی ها و پودرهای پخت و پز استفاده می شود و نیاز آن بر اساس خلوص است. این یک جایگزین برای اسید تارتاریک است و گهگاه جای اسید سیتریک را می گیرد ، با سرعت ۱.۳۶ گرم اسید سیتریک به هر ۰.۹۱ گرم اسید فوماریک برای همان طعم. همچنین یک ماده اساسی در تولید آب نبات برای اضافه کردن ترشی ، مشابه روش استفاده از اسید مالیک است.
  2. در محصولات غذایی و آشامیدنی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده در حال حاضر در گوشت گندم و توتیلا ذرت، خمیر ترش و نان چاودار، خمیرهای بیسکویت، آب میوه و نوشیدنی های مغذی، دسرهای ژلاتین، کمک های ژل زنی، پرهای پای و شراب استفاده می شود. تحقیقات غذایی نشان می دهد که اسید فوماریک کیفیت را بهبود می بخشد و هزینه های بسیاری از محصولات غذایی و آشامیدنی را کاهش می دهد و در خوراک دام هم استفاده می شود.

  3. اسید فوماریک باعث کاهش pH خمیر تورتیلا می شود و در نتیجه باعث مهار بازدارنده قالب می شود. ماندگاری مخلوط های خشک تورتیلا افزایش می یابد زیرا اسید فوماریک در هنگام ذخیره سازی و توزیع رطوبت را جذب نمی کند. در تورتیل های آرد گندم ، اسید فوماریک باعث شکاف پیوندهای دی سولفید بین مولکول های پروتئین گلوتن در حین ورز دادن خمیر می شود. نتیجه این است که خمیر به راحتی ماشین کاری می شود و سرعت تولید سریعتر است. صرفه جویی در هزینه های اضافه شده از آنجا که می توان اسیدهای خمیرمایه را با اسید فوماریک جایگزین کرد ، درک می شود. به همین دلیل دانستن فوماریک اسید چیست؟ اهمیت زیادی دارد.

  4. مصارف صنعتی فوماریک اسید چیست: پلی استر غیراشباع، رزین های آلکید، جوهرهای چاپی و اندازه کاغذ