ممکنه این سوال پیش بیاد که اتانول آمین چیست؟ باید گفت اتانول آمین شامل مونو اتانول آمین (MEA)، دی اتانول آمین (DEA) و تری اتانول آمین (TEA) می شود که دارای کاربردهای مختلفی می باشند. اتانول آمین ها کاربرد های متفاوتی مثل فرایند شیرین سازی گاز، عامل شوینده و روان کننده، استفاده در فرمول بندی پاک کننده های خاص و شوینده ها، در تشکیل نمک های آمینی و کنترل pH دارند همچنین در موارد بیشتری مثل: مخلوط بتن، کاتالیزگرهای فوم انعطاف پذیر اورتان، داروسازی، محصولات مراقبتی از خود، مواد شیمیایی صنایع کشاورزی، امولوسیون عکاسی و کاربرد های متفاوت دیگر.

برای اطلاع از قیمت اتانول آمین و خرید این محصول می توانید روی قسمت لینک شده کلیک کنید و به صورت آنلاین با مشاورین شرکت مریک شیمی در ارتباط باشید.

تری اتانول آمین چیست؟

در جواب تری اتانول آمین چیست؟ باید گفت تری اتانول آمین ها معمولا به دو صورت در دسترس هستند: تری اتانول آمین ۹۹ درصد و TEA صنعتی که شامل ۱۵% دی اتانول آمین است. در اتانول آمین ها، خواص آمین ها و الکل ها باهم ترکیب شده است که در واکنش ها قابلیت های خود را نشان می دهند. آمین ها به میزان کمی، خاصیت قلیایی دارند و برای تشکیل نمک ها یا صابون ها با اسیدها واکنش میدهند و فرمول شیمیایی اتانول آمین ها به این صورت است: MEA : H۲NCH۲CH۲OH، DEA : HN(CH۲CH۲OH)۲،TEA : C6H15NO3.

تری اتانول آمین مایعی بی رنگ تا زرد کمرنگ می باشد که این مایع کمی بوی آمونیاک می دهد و با آب هم به راحتی ترکیب می شود. تری اتانول آمین ها که به صورت TEA یا TEOA شناخته می شوند یک ترکیب شیمیایی آلی می باشد که از یک دسته آمین و سه دسته الکل است. به همین دلیل بهتر است بدانیم تری اتانول آمین چیست؟ . فرمول شیمیایی آن C6H15NO3 است که ماده ای آلی و متعلق به گروه هیدروکربن های اکسیژن دار و نیتروژن دار می باشد. آمین ها که یک جفت الکترون تنها روی نیتروژن دارند و تری اتانول آمین هم مانند یک باز ضعیف عمل می کند.

اتانول آمین ها فقط به وسیله واکنش اتیلن اکسید با آمونیاک اضافی در مقیاس صنعتی تولید می شوند. واکنش اتیلن اکسید با آمونیاک به کندی اتفاق می افتد و آب می تواند سرعت این واکنش ر افزایش دهد. در روش های بدون آب، یک کاتالیزور بستر ثابت تشکیل شده از رزین تبادل یونی آلی یا خاک رس غیر آلی اسیدی حرارتی پایدار تر یا زئولیت مورد استفاده قرار می گیرد. در تمام فرآیندهای متعارف، واکنش در مرحله ی آبگونه انجام می شود و معمولا فشار واکنش دهنده به اندازه ای زیاد هست که از تبخیر آمونیاک و اتیلن اکسید در دمای واکنش جلوگیری کند. با دانستن تری اتانول آمین چیست؟ می توان از آن بهتر استفاده کرد.

کاربرد تری اتانول آمین چیست؟

تری اتانول آمین یک آمین است که بوسیله ی واکنش اتیلن اکسید با آمونیاک تولید می شود. از جمله کاربرد این ماده علاوه بر تنظیم کننده PH، به عنوان عامل بازدارندگی، ماده ی تشکیل دهنده ی عطر ها و مواد پوشش دهنده، و عامل فعال در سطح هم استفاده می شود. از تری اتانول آمین در بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی شامل خط چشم، ریمل، سایه چشم، رژگونه، کرم پودر های آرایشی بعلاوه ی عطر ها، محصولات مراقبت از موی سر، رنگ مو، مواد ثابت کننده ی فر مو، محصولات تراشیدن و اصلاح، کرم های ضد آفتاب، و بهداشت پوست و محصولات پاک کننده ی پوست استفاده می شود.

همچنین در جواب کاربرد تری اتانول آمین چیست؟ باید گفت تری اتانول آمین به منظور تبدیل اسید به نمک که ماده اساسی برای تولید پاک کننده پوست تبدیل می شود. به طور همزمان با اسیدهای چرب هم مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این ها، ممکن است به وسیله کاهش کشش سطحی مواد و با فراهم کردن شرایطی برای ترکیب مواد حلال در چربی و آب، در تشکیل امولسیون هم موثر باشد.

تری اتانول آمین چیست؟ به عنوان یک افزودنی غذایی غیر مستقیم توسط سازمان غذا و دارو (FDA) مورد تایید قرار گرفته است. با اعمال محدودیت هایی مورد تایید سازمان بررسی ترکیبات لوازم آرایشی (CIR) هم قرار گرفته است. سازمان بررسی ترکیبات لوازم آرایشی تعیین کرده است که تری اتانول آمین برای استفاده در آن دسته از محصولات آرایشی و بهداشتی که برای استفاده ناپیوسته و کوتاه طراحی شده اند و سپس بطور کامل از سطح پوست مورد شستشو قرار می گیرند، ایمن است. برای محصولاتی که با هدف تماس طولانی مدت با پوست تولید شده اند، غلظت تری اتانول آمین نباید بیشتر ار ۵ درصد باشد.

مونو اتانول آمین چیست؟

مونو اتانول آمین یک ترکیب آلی مایع با ویسکوزیته بالا، آبدوست، بی رنگ و دارای بویی مثل آمونیاک است. فرمول شیمیایی این ترکیب به صورت H2NCH2CH2OH می باشد. این ماده معمولا به صورت گسترده در بافت های طبیعی زنده یافت می شود و همچنین یکی از اجزای لسیتین است. MEA  در آب، بنزن، اتر و کربن تتراکلرید حل می شود.

در جواب مونو اتانول آمین چیست؟ باید گفت مونو اتانول آمین ویژگی های الکل ها و آمین ها را با هم دارد به همین دلیل ظرفیت انجام واکنش شیمیایی با هر دو گروه را دارد. به عنوان یک آمین آلکیل های واسطه هستند و برای تشکیل نمک ها و صابون ها با اسید ها وارد واکنش می شوند و به عنوان یک الکل، آب دوست هستند و می توانند استریزه شوند.

مونو اتانول آمین در دمای اتاق تبخیر پایینی دارد و قادر به جذب رطوبت هوا است، دارای بوی آمونیاک است و بسته به درجه حرارت و درجه خلوص می‌تواند به صورت مایع باشد. مونو اتانول آمین از واکنش بین آمونیاک و اتیلن اکساید به دست می‌آید. این واکنش علاوه بر مونواتانول آمین دی اتانول آمین و تری اتانول آمین نیز تولید می کند. نسبت تولید محصولات مختلف با تغییر استوکیومتری واکنش قابل تنظیم است.

کاربرد مونو اتانول آمین

بهتر است با مونو اتانول آمین چیست؟ به طور کامل آشنا شویم تا بتوانیم از آن به بهترین نحو استفاده کنیم. اتانول آمین‌ها برای تصفیه گاز طبیعی و گازهای باقی مانده نفت در جذب کربن دی اکسید استفاده می‌شوند. مونو اتانول‌آمین در سیستم های گازی حاوی دی اکسید کربن، می‌تواند به عنوان یک جاذب انتخاب‌پذیر نقش مهمی در تولید آمونیاک، دی اکسید کربن مایع و یخ خشک داشته باشند که در مورد دوم به بازیابی نیاز است. مونو اتانول‌آمین، به عنوان عامل خنثی کننده برای امولسیون‌کننده‌ها  آنیونی استفاده شده‌است.

مونو اتانول آمین، به عنوان یکی از اجزای فرمولاسیون مواد شوینده ظرف شویی و لباسشویی، مواد پاک کننده، شوینده‌های چند منظوره و ضد عفونی کننده ‌ها کاربرد دارد. همچنین این ماده می تواند به عنوان عامل خنثی‌کننده در شوینده‌های ماشین، رطوبت گیرها و حذف کننده‌های موم و جلوگیری از خوردگی به کار روند. مونو اتانول‌ آمین به عنوان یک ماده برای ساخت آلکانولامیدها، به دلیل واکنش آن با اسید چرب یا روغن نارگیل هم استفاده می شود.

کاربرد مونو اتانول آمین چیست؟ باید گفت این ماده در بخش‌های مختلف صنعتی مثل شوینده‌ها، روغن‌های روان کننده، محصولات بهداشتی و مراقبت شخصی، معلق کردن مواد معدنی و غیره هم استفاده می‌شوند. MEA در هر دو فرمولاسیون مس قلیایی چهارتایی و مس آزول که در پرداخت کردن چوب به منظور افزایش مقاومت چوب در برابر آفت و فرسایش به کار گرفته می شوند استفاده می شود.

مونو اتانول آمین چیست؟

دی اتانول آمین چیست؟

دی اتانول آمین با نام اختصاری‌ DEA شناخته می‌شود که ترکیبی آلی بوده و یک آمین نوع دوم و یک دی‌اُل یا دی الکل به حساب می‌آید. دی الکل به ترکیب شیمیایی گفته می‌شود که در ساختار خود دو گروه هیدروکسیل دارد. مانند آمین‌های دیگر، دی اتانول آمین نیز خاصیت بازی داشته و یک باز ضعیف به حساب می‌آید. پس در جواب سوال دی اتانول آمین چیست؟ باید گفت  دی اتانول آمین به شکلی رایج برای تهیه‌ی نمک‌های دی اتانول آمید و دی اتانول آمینِ اسیدهای چرب بلند زنجیر استفاده می‌شود.

این نمک‌ها در فرمولاسیون صابون‌ها و سورفاکتانت‌های استفاده شده در مایع لباس‌شویی و دترجنت‌های ظرف‌شویی، محصولات آرایشی بهداشتی، شامپوها و نرم‌کننده‌های مو مصرف می‌شود. از دی اتانول آمین در خالص‌سازی یا شیرین‌سازی گازهای اسیدی یا ترش در سطح صنعتی، به عنوان عامل ضد خوردگی در مایعات برشکاری و فلزکاری و در فرآیند آماده‌سازی مواد شیمیایی کشاورزی استفاده می‌شود. محلول آبی دی اتانول آمین به عنوان حلال در تعدادی از داروهایی که به شکل تزریق وریدی مصرف می‌شوند هم کاربرد دارد.

ویژگی های دی اتانول آمین چیست: این محصول در اثر حرارت دیدن تجزیه می شوند و موجب تولید بخارات سمی می شود، محلول در آب است و با انحلال پذیری این ماده در آب می توان محلولی با قدرت بازی تقریبا قوی به دست آورد، با اکسید کننده های قوی و اسید های قوی به شدت واکنش می دهد و این ماده با فلزاتی نظیر مس، روی، آلومینیوم و آلیاژهای آن ها واکنش نشان می دهد و خوردگی این فلزات را در پی دارد.

کاربرد دی اتانول آمین چیست؟

  1. در تهیه صابون ها و سورفکتانت ها، مواد شیمیایی کشاورزی و فرآوری نساجی
  2. به عنوان جاذب برای جذب گازهای اسیدی مانند کربن دی اکسید، هیدروژن دی سولفید و … در فرآیند شیرین سازی گاز ترش مورد استفاده قرار می گیرد.
  3. به عنوان حلال و یک تثبیت کننده برای سنتز اکسید روی استفاده می شود تا این ترکیب به عنوان فتوآند در سلول های خورشیدی مورد استفاده قرار بگیرد.
  4. تولید مواد فعال‌کننده سطح در صنایع نساجی و آفت‌ کش‌ها
  5. امولسیفایرها و پراکنده‌ کننده در مواد شیمیایی کشاورزی، آرایشی و دارویی
  6. ساخت روان کننده‌ های مخصوص صنعت نساجی، به‌ عنوان عامل آب‌ رسان و نرم‌کننده در تولید مواد سنتزی آلی
  7. مایع پاک‌کننده برای امولسیون‌ های نقاشی، شامپو ها، پاک‌کننده‌ ها و جلا دهنده‌ ها است.
  8. در جواب کاربرد دی اتانول آمین چیست باید گفت کوکامید دی اتانول آمین که از مشتقات این ترکیب است به‌ طور عمده در تقویت کف و یا فوم سورفکتانت ها یا عامل بالا بردن ویسکوزیته در لوازم‌ آرایشی و عامل نرم‌کننده در مو و پوست محسوب می‌شود