امتیاز شما post

تیومرسال (به انگلیسی: Thiomersal) با فرمول شیمیایی کربن۹ هیدروژن۹ جیوه سدیم اکسیژن۲ گوگرد ۱ ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن ۴۰۴.۸۱ g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، سفید یا پودر زرد کمرنگ است.

تیومرسال

تیومرسال (تیمروسال) ترکیب دارویی با ۶/۴۹ % وزنی جیوه است، که از اوایل دهه‌ی ۱۹۳۰ به عنوان نگهدارنده در واکسن‌ها، ایمونوگلوبولین‌ها، آنتی ژن‌های تست پوستی، قطره‌های چشم و بینی، جوهر تاتو و … مورد استفاده قرار گرفته است. نگرانی‌های ایجاد شده از قرار گرفتن در معرض جیوه موجود در تیومرسال، منجر به حذف و کاهش آن از برخی محصولات گردیده است.

در برابر رشد باکتری و قارچ که باعث فساد لوازم آرایشی می‌شود، نگه‌دارنده‌ها دوام و حفاظت ایجاد می‌کنند. مشخصات ضد عفونی کنندگی استرهای اسید پارامینوبنزوئیک (پارابن‌ها)، ترکیبات آزادکننده فرمالدهید، ایزوتیازولینون‌ها و ترکیبات آلی جیوه (تیومرسال) به طور رایج در لوازم آرایشی به کار گرفته می‌شود. این ترکیبات ساختار شیمیایی خیلی متفاوتی دارند و می‌توانند به گروه‌هایی که در ادامه می‌آیند تقسیم شوند: الکل‌ها، آمیدها و آمین‌ها، کربینیلیدها، اهدا کنندگان فرمالدهید و فلزات فرمالدهید و مواد آلی.

در گروه نگه‌دارنده‌ها، باید توجه ویژه به تیومرسال (مترادف ها: مرتیولات، تیمروسال و ویتاسپتول) شود که یک ترکیب آلی جیوه از اسید تیوسالیسیلیک است. بیشینه غلظت آن می‌تواند ۰۰۷/۰ درصد (بر مبنای جیوه) باشد. این ماده معمولا در لوازم آرایشی از قبیل سایه چشم، ریمل مژه و ابرو، لوسیون ها، لنزهای تماسی و ژل‌های چشم پیدا می‌شود. نگه دارنده هم چنین در واکسن‌ها و خیلی دیگر از محصولات استفاده می‌شوند.

تیومرسال خواص ضد باکتریایی و قارچی بدون تحریک پوست و غشا مخاطی دارد. اما بسیاری از مطالعات به وضوح نشان می‌دهند که شیوع نتایج مثبت تست Patch با تیومرسال خیلی بالا است. بعضی مطالعات گزارش داده‌اند که حساسیت تماسی به تیومرسال تقریبا ۵/۱۸ درصد جوانان را متاثر می‌کند.

تیومرسال به عنوان غیرفعال کننده مطمئن ارگانیسمها و توکسینها طی تولید واکسن، همچنین جهت اطمینان از استریل بودن خط تولید و جلوگیری از رشد میکروبها در محصول به کار میرود. اخیرا نگرانی ها در مورد استفاده از این ماده در واکسن افزایش یافته مخصوصا این که این فراورده‌ها در کودکان مورد استفاده قرار میگیرد. کنترل منظم این نگهدارنده، جهت اطمینان از این که محصول بیولوژیک به صورت مناسبی محافظت شده و مقدار اضافی از جیوه به فراورده نهایی افزوده نشده است بسیار مهم می باشد.

واکسن سه‌گانه یا ثلاث که واکسن سه بیماری دیفتری، کزاز و سیاه سرفه می‌باشد، برای ایمن‌سازی نوزادان و کودکان بین سنین ۶ هفته‌ای تا ۶ سالگی به مصرف می‌رسانند. واکسن سه‌گانه محتوی محلول های تصفیه و تغلیظ شده توکسوئید دیفتری و توکسوئید کزاز و باکتری کشته شده سیاه‌سرفه هست که بر فسفات آلومینیوم در حال تولید جذب شده‌است. تیومرسال به عنوان ماده نگه دارنده به نسبت یک در ده هزار به محصول اضافه شده‌است. استفاده از فسفات آلومینیوم بدان جهت است که با تأخیر جذب واکسن در بدن قدرت ایمنی‌زایی آن بیشتر می‌شود.

شرکت مریک شیمی با سابقه فعالیت گسترده در زمینه مواد شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی از کمپانی های معتبر دنیا خدمات واقعی خدمتتان ارائه می نماید.