۷۸ / ۱۰۰

می خواهیم تفاوت بوراکس پنتا و دکا را به طور کامل در این مقاله بیان کنیم. بوراکس دکا از جمله پرمصرف ترین مواد شیمیایی در صنعت است و با نام هایی از جمله بوراکس دکا، بوراکس پنتا، نمک اسید بوریک، سدیم بورات، سدیم تترا بورات و دی سدیم تترا بورات شناخته می شود و اجزا بوراکس پنا هم همانند براکس دکا هیدرات می باشد با این تفاوت که میزان مولکولهای آب موجود درآن کمتر می باشد براکس پنتا هیدرات هم علاوه بر صنایع چسب سازی ،شوینده ها و آرایشی در صنایع کاشی سازی ولعاب استفاده بیشتری دارد.

در رابطه با تفاوت بوراکس پنتا و دکا باید گفت بوراکس ها براساس تعداد بلورهای متبلور در ساختار خود در ۳ گروه موجود است .شکل ظاهری بوراکس دکا اصولا به شکل پودر سفیدی تشکیل شده از بلورهای نرم بی رنگ می باشد و کاربرد های بسیاری در صنعت نیز دارد. قابلیت انحلال بوراکس دکا بسیار بالاست. بوراکس دکا دارای کاربردهای فراوان وگوناگون بسیاری است و برای تولید بسیاری از شوینده ها شیمیایی، مواد آرایشی و لعاب ها استفاده میشود. در رابطه با بوراکس چیست هم در مقاله دیگری توضیحات لازم بیان شده است.

تفاوت بوراکس پنتا و دکا

بوراکس ها براساس تعداد بلورهای متبلور در ساختار خود به سه گروه تقسیم می شوند:

 • بوراکس بدون آب Na2B4O7
 • بوراکس پنتا هیدرات
 • بوراکس تترا هیدرات

اما واژه بوراکس اغلب به دکا هیدرات اطلاق می­شود. بوراکس به آسانی به بوریک اسید و سایر ترکیبات بور تبدیل میشود.

بوراکس پنتا

سدیم تترا بورات پنتا هیدرات بلورهای سفید رنگ و بدون بویی است که اسیدیته قلیایی دارد در آب و برخی حلال های آلی قابل حل است، فرمول مولکولی آن Na2B4O7.5H2O می­باشد.

تفاوت بوراکس پنتا و دکا در این است که بوراکس پنتا هیدرات که از انواع ترکیبات هیدراته ی بوراکس می باشد دارای فرمول شیمیایی Na2B4O7·۵H2O است. ترکیب فوق نسبت به نوع دکا کاربرد های کمتری دارد اما نمی توان از مزایای آن چشم پوشی نمود. این ماده که یکی دیگر از نمک ها اسید بوریک به حساب می آید پودری و سفید رنگ است و به راحتی در آب حل می شود.

در پایین برخی ویژگی های این ترکیب آورده شده است:

 1. فرمول شیمیایی: B4H10Na2O12
 2. جرم مولکولی: ۲۹۱.۳ g/mol
 3. CAS.NO 11130-12-4
 4. انحلال پذیری محلول در آب (۳۸ g / L H2O در دمای ۲۰درجه ی سانتی گراد)
 5. این ماده غیر قابل اشتعال است و انحلال پذیری آن در آب گرما زاست.
 6. محلول ساخته شده با این ماده تا حدودی بازی است (تقریبا دارای پی اچ ۸.۵ الی ۹) و به طور کلی واکنش پذیری پایینی از خود نشان می دهد. اگر آن را در یک لوله ی آزمایش بسته حرارت دهید ،در دمای ۱۲۸ درجه سانتیگراد ذوب می شود . با ادامه ی حرارت دادن این ترکیب، در دمای ۱۴۰ درجه سانتیگراد شاهد تبدیل آن به مایع خواهیم بود. با این حال اگر این ماده در در فضای باز حرارت داده شود ، ابتدا آب تبلور خود را از دست می دهد و سپس در دمای ۷۴۲ درجه سانتیگراد ذوب می شود.

بوراکس دکا

تفاوت بوراکس پنتا و دکا این است که بوراکس دکاهیدرات (یا سدیم تترا بورات) با فرمول شیمیایی Na2B4O7.10H2O فرمی از سدیم بورات طبیعی است که متشکل از بوریک اکسید (B2O3)، سدیم اکسید و آب ، نمک قلیایی ،سفید و بلوری با بافر و خاصیت گدازنده است. وزن مولکولی بوراکس دکا ۲۰۱.۲۱۳g/mol می­باشد. این ترکیب به صورت پودر یا دانه های گرانوله منبع مهمی از B2O3 به خصوص در فرآیندهایی است که حضور همزمان سدیم مورد نیاز است.

بوراکس برای نخستین بار در بسترهای خشک دریاچه ای در تبت کشف شد و از راه جاده ابریشم وارد کشور عربستان شد. نام این کانی در زبان‌های اروپایی بوراکس است که شکل فارسی آن واژه بورَک است.

بوراکس دکا یکی از اعضای خانواده ی بور می باشد که دارای ۱۰ مولکول آب در ساختار خود است. عمده کاربرد این ماده در شوینده ها است. علاوه بر این محصول فوق در صنایعی مانند تولید لوازم بهداشتی ، متالورژی ،ساخت اسلایم و … کاربرد فراوان دارد. برای ثبت سفارش و فروش و یا خرید بوراکس دکا صنعتی و اطلاع از قیمت ها با مشاوران ما درمریک شیمی در ارتباط باشید

محصول فوق ماده ای شیمیایی با فرمول Na2B4O7 می باشد که در علم شیمی با اسم سدیم تترابورات شناخته می شود، این ترکیب می تواند به شکل های آنهیدروز ، پنتا هیدارت (۵ آبه) و دکا هیدرات (۱۰ آبه) موجود باشد .

pH نسبتا ثابت این ترکیب موجب شده است تا این ماده یک بافر عالی به حساب آید این ماده خاصیت بافری دارد و هنگامی که در آب محلول می شود می تواند محلولی با خاصیت بازی اندک تولید نماید. در نتیجه بافر به دست آمده می تواند اسید ها را خنثی نماید همچنین این ماده می تواند با قلیا های قوی تر ترکیب شود و محلول هایی با pH کمتر تولید نماید.

کاربرد بوراکس دکا:

 • برای تولید بسیاری از شوینده‌های شیمیایی، مواد آرایشی و لعاب‌ها
 • در بیوشیمی برای ساختن محلول‌های بافری، به عنوان ماده تاخیر انداز آتش، ترکیب ضد قارچ برای فایبرگلاس‌ها
 • به‌ عنوان فلاکس در متالوژی، حفاظت‌های جاذب نوترون برای منابع رادیواکتیو، ماده شالوده در پخت و پز
 • به عنوان جایگزین به جای جیوه سمی در استخراج صنعتی معدن طلا
 • به عنوان یک عامل نرم‌کننده آب
 • در صنایع غذایی به منظور ایجاد یک بافت لاستیک  و یا نگهدارنده

کاربرد بوراکس پنتا:

 • در بیوشیمی برای ساخت بافر از بوراکس‌ها استفاده می­‌کنند، این ماده همچنین به عنوان ماده مقاوم به شعله و ضد قارچ در تولید شیشه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • بوراکس به عنوان شار متالورژی و جذب نوترون برای منابع رادیواکتیو استفاده می‌شود، همچنین از پنتا بوراکس استفاده می­‌شود.

درباره تفاوت بوراکس پنتا و دکا می توان گفت که بوراکس به راحتی به بوریک اسید و بورات های دیگر تیدیل می شوذ که کاربرد های زیادی دارند. واکنش بوراکس با هیدروکلریک اسید که باعث تشکیل اسید بوریک می شود به این شکل می باشد:

Na۲B۴O۷.۱۰H۲O + 2 HCl   →   ۴B(OH)۳ + ۲NaCl + 5 H۲O

دکا هیدرات به اندازه کافی پایداری دارد که یتواند به عنوان استاندارد اصلی برای پایه اسیدیته در تیتراسیون استفاده شود. وقتی بوراکس به یک شعله اضافه شود ، رنگ سبز-زرد را تولید می کند. در فشفشه هااز آن ها استفاده نمی شود. بوریک اسید برای ایجاد رنگ در شعله های متانول استفاده می شود که رنگ سبز شفافی را ایجاد می کند. درکل تفاوت بوراکس پنتا و دکا بسیار زیاد است.

بوراکس به مقدار زیادی در گلیکول اتیلن، حل می شود، به صورت متعادل در گلیکول دی اتیلن و متانول و به مقدار کم در استون حل می شود. در آب سرد خیلی به سختی و کم حل می شود ولی حلالیت آن با بالا بردن دما به شکل قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.