در جواب پی وی سی چیست؟ باید بگوییم که پی وی سی یکی از پرمصرف‌ترین پلیمرهای مصنوعی بوده که از پلیمریزاسیون رادیکالی منومر وینیل کلراید بدست می آید. این پلیمر به صورت های مختلفی از قبیل سخت، منعطف، کوپلیمر و فومی وجود داشته و به دلیل خواص مطلوبی نظیر خواص فیزیکی و مکانیکی، مقاومت شیمیایی، قیمت ارزان، سبکی و تنوع در روش‌های شکل دهی، کاربردهای گسترده ای دارد و از میزان مصرف بالایی برخوردار است.

درواقع PVC بعد از پلی اتیلن و پلی پروپیلن، رتبه ی سوم پلیمرهای پر مصرف را به خود اختصاص داده است. PVC به دلیل مزیت های فراوان و ماندگاری بالا در سال های اخیر جایگزین بسیار خوبی برای مصالح ساختمانی شده است و به مرور مصالح ساختمانی سنتی با آمدن محصولات PVC در حال حذف می باشند.

پی وی سی چیست؟

PVC سخت جهت تولید چارچوب‌های درب و پنجره، کارت‌های اعتباری، لوله‌های آب رسانی، کف پوش‌ها و نظایر آن استفاده می شود و پی وی سی نرم برای تولید روکش سیم‌ و کابل، روکش صندلی‌ها، ‌کیف و کفش و کاربردهای مشابه به کار می‌رود.

کوپلیمرهای پی وی سی دارای مصارف تجاری بوده و به طور مثال از کوپلیمریزاسیون وینیل کلراید با ۱۰ تا ۱۵ درصد وینیل استات، پلیمری با انعطاف پذیری و فرآیند پذیری بهتر و تبلور کمتر از پی وی سی بدست می‌آید. این کوپلیمرها بیشتر در صنایع پوشش دهی کاربرد دارند.

ویژگی‌های دیگر قابل توجه پی وی سی عبارت است از خواص الکتریکی مناسب و مقاومت مطلوب در مقابل شعله‌وری. به همین دلیل پی وی سی علاوه بر مصارف ساختمانی در محصولات صنایع الکترونیکی، از قبیل قطعات وسایل الکتریکی و روکش سیم و کابل دارای مصرف قابل ملاحظه ای هستند.

در میان انواع پلیمرها، پی وی سی کمترین وابستگی را به مشتقات هیدروکربنی داشته و بیش از ۵۷ درصد ترکیب آن را کلر تشکیل میدهد که این ماده به فراوانی از نمک حاصله از آب دریا بدست می آید.

اهمیت این موضوع زمانی روشن می‌شود که توجه به این نکته داشته باشیم که با افزایش بی‌سابقه قیمت نفت قیمت تمام‌شده سایر پلیمرها که عمدتاً منشاء نفت، گاز و یا استیلن حاصله از ذغال سنگ دارند افزایش بسیار زیادی یافته و پلیمرهایی که قبلاٌ قیمت آنها کمتر از پی وی سی بود امروزه به‌دلیل قیمت تمام‌شده بالاتر بخشی از بازار خود را به پی وی سی واگذار کرده اند.

کاربرد پی وی سی

  1. شیلنگ ها یکی از نمونه های پرکاربرد پی وی سی نرم هستند. شیلنگ ها بعد از اکسترود شدن با الیاف پلی استر یا نایلون، بافته شده و تقویت می‌شوند و در آخر لایه ای از پی وی سی نرم برای پوشش دهی بر روی آن قرار می‌گیرد.
  2. ورق های نرم و انعطاف پذیر در پوشش دهی داخل مخازن آبی، نفوذ ناپذیر ساختن سدها و پشت بام ساختمان ها به کمک پی وی سی امکان پذیر می باشد. انواع رویه ها، سفره و طلق های شفاف و رنگی با استفاده از ورق پی وی سی نرم تولید می‌شود.
  3. کلندرینگ به معنی تبدیل مواد پلاستیکی و فرم دهی کامپاند ترموپلاست به وسیله عبور دادن از بین غلطک های متعدد بصورت یک فیلم ممتد است که بخش عمده ای از فویل‌های پی وی سی نرم به روش کلندرینگ تولید می‌گردد. فرآیند کلندرینگ در واقع نوعی روش تبدیل مواد پلاستیکی به فیلم است.
  4. ساخت زیره کفش با استفاده از پی وی سی نرم و همچنین مخلوط آن با سایر پلیمر ها از روش‌های متداول می باشد. زیره‌های کفش، صندل، چکمه و دیگر پاپوش ها، به روش قالب گیری تزریقی تولید می‌شوند. استفاده از پی وی سی برای تولید کفش می‌تواند دوام خوبی را برای کفش ها به وجود بیاورد و از ترکیدگی و پوسیدگی زود هنگام آن جلوگیری می کند.
  5. امروزه تولید و استفاده از قطعات و قوطی های پلاستیکی کاری اجتناب ناپذیر شده است. درصد بالایی از این وسایل از PVC نرم ساخته می‌شوند، همچنین به دلیل مقاومت بالای آن‌ها در برابر مواد شیمیایی،گرما، روغن و گریس در اکثر صنایع هم کاربرد دارند.
  6. یکی از مهم ترین کاربرد های پی وی سی صنعت کابل و شبکه برق و مخابرات است. PVC نرم به خاطر عایق بودن، انعطاف و استقامت کششی، گزینه ­بسیار مناسبی برای تولید روکش کابل­ ها است و در دکل های فشار قوی برق کابل های قطور آن کیلومتر ها بدون هیچ خرابی و یا پارگی جریان برق را از شهری به شهر دیگر منتقل می کنند. این اتفاق بزرگ بخاطر وجود پی وی سی است که این جریان را در این شبکه ها برقرار کرده است.
  7. استفاده از پی وی سی در تولید کف پوش‌ها باعث افزایش استحکام کف پوش و عمر مفید این محصولات می شود.
  8. در صنعت پوشاک از پی وی سی برای ساخت ماده ای شبیه چرم که رکسین نام دارد استفاده می‌شود و با ایجاد تغییراتی در فرمول ماده اولیه، این چرم مصنوعی را تولید می‌کنند. از این چرم مصنوعی می‌توان برای ساخت کت، کفش، شلوار، پیراهن استفاده کرد.

خواص پی وی سی

لوله های U-PVC یا پلیکا نارسانای جریان الکتریکی هستند و در برابر واکنش های الکتروشیمیایی ناشی از اسیدها، بازها و نمک ها که باعث خوردگی در فلزات می شوند، مقاوم هستند. این ویژگی در سطح داخلی و خارجی لوله‌ پی وی سی وجود دارد. در نتیجه، استفاده از لوله ی U-PVC در کاربردهایی که در آن خاک مهاجم وجود دارد، بسیار به صرفه است.

لوله های ساخته شده از PVC در برابر بسیاری از الکل ها، روغن ها و مواد نفتی غیرآروماتیک مقاوم هستند. PVC همچنین در برابر اکثر تجزیه کننده ها مثل اسیدهای غیرآلی، بازها و نمک ها مقاوم هستند و مسئله ی مقاومت شیمیایی تنها زمانی مطرح می شود که محیط های غیرعادی وجود داشته باشد و یا از لوله برای انتقال مواد شیمیایی استفاده شود.

لوله های PVC می توانند بدون شکستگی تغییر شکل بدهند. و یکی از مزایای مهم پی وی سی برای کاربردهای فنی محسوب می شود، به خصوص در شرایطی که حرکت یا لرزش خاک محتمل باشد (زمین لرزه و…). بالا بودن این کمیت باعث می شود تا شکستن این لوله ها به حداقل برسد.

استحکام بالای PVC باعث حداقل شدن ضخامت و سبکی این لوله ها می شود. لوله های پی وی سی مزیت سبکی زیادی دارند که جنبه ایمنی مهمی محسوب می شود. امکان حمل و نقل آسان، آسیب های کاری را حداقل رسانده و نصب و حمل و نقل ارزان تر را راحت تر می کند.

استفاده از فرمولاسیون مناسب جهت تولید لوله‌های PVC باعث می شود تا مطابق استانداردهای NSF 61-62 بتوان از این لوله ها جهت انتقال آب آشامیدنی استفاده کرد و اطمینان حاصل کرد که مقادیر سرب، قلع و سایر عناصر سمی نظیر جیوه، کرم، کادمیم و باریم زیر حدود مجاز استاندارد می باشند.

پی وی سی به علت خواص و ویژگی های مناسب نظیر وزن کم، سازگاری مطلوب با تعداد قابل توجهی از افزودنی ها و قیمت پایین ویژگی های بسیار متنوعی دارد.

وجود اتم کلر در ساختار مولکولی پی وی سی باعث می شود این پلیمر هنگام تخریب HCl آزاد نماید و زنجیرهای پلیمری آن بصورت شبکه ای به یکدیگر متصل شوند. به همین دلیل تخریب پی وی سی برخلاف برخی از پلیمرها نظیر پلی پروپیلن، با کاهش شدید استحکام همراه نیست. از سوی دیگر وجود کلر در مولکول پی وی سی به حفاظت این پلیمر در مقابل عوامل محیطی نظیر مایعات هیدروکربنی کمک زیادی می کند.

PVC مولکولی قطبی بوده و همین امر موجب سازگاری این پلیمر با مایعات قطبی زیادی می شود که این مایعات می توانند به عنوان نرم کننده ی پی وی سی عمل کنند. این پلیمر برای کاربردهای با استحکام بالا نیز مناسب است، زیرا نیروهای داخلی در مقابل چرخش مولکولی و حرکت اتم های کلر سبب سفت شدن پی وی سی می شود. در ضمن پی وی سی تورم حدیده کمی داشته و در نتیجه ماده مناسبی برای روش شکل دهی اکستروژن است.

پر مصرف ترین محصولات PVC لوله و قطعات ساختمانی هستند و میزان مصرف لوله های PVC بسیار زیاد است که این امر هم به دلیل تعادل خوب بین سفتی و چکش خواری این لوله ها بوده و در ضمن در مقابل کلر موجود در آب مقاومت خوبی دارند. PVC مقاومت خوبی در مقابل شعله وری داشته و به همین علت در محصولات صنایع الکترونیکی، از قبیل قطعات وسایل الکتریکی و روکش سیم و کابل مورد استفاده قرار می گیرد.

تولید پی وی سی

محصول فرآیند پلیمریزاسیون PVC اصلاح نشده است. قبل از اینکه پی وی سی به محصولات نهایی تبدیل شود ، همیشه با ترکیب مواد افزودنی مثل تثبیت کننده گرما، تثبیت کننده های ماوراء بنفش، پلاستیک سازها، تسهیل کننده های پردازشی، تعدیل کننده های ضربه، تعدیل کننده های حرارتی، پرکننده ها به ترکیباتی تبدیل می شود.

PVC با اضافه شدن پایدار کننده اشعه فرابنفش (UV stabilizer)، مقاوم کننده های ضربه (impact modifier)، تاخیر انداز شعله (flame retardant)، پایدار کننده حرارتی (heat stabilizer) و رنگ ها و روان کننده ها و موادی دیگر به پودر پی وی سی خام به پلی وینیل کلراید غیر پلاستیک تبدیل می شوند که خواص پلیمر PVC را تا حد بالایی افزایش داده که به ترکیب به دست آمده U-PVC هم گفته میشود که کاربرد فراوانی در صنعت ساختمان (درب، پنجره، کرکره، کفپوش و …) دارد.

شرکت مریک شیمی با سابقه فعالیت گسترده در زمینه مواد شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی از کمپانی های معتبر دنیا خدمات واقعی خدمتتان ارائه می نماید.