در رابطه با پتاسیم یدید و کاربرد های آن باید گفت فرمول پتاسیم یدید KI است که نمکی از ید پایدار (غیر رادیواکتیو) است که می تواند مانع از جذب ید رادیواکتیو توسط غده تیروئید شود، بنابراین از این غده در برابر صدمات ناشی از اشعه محافظت می کند. غده تیروئید بخشی از بدن است که بیشترین حساسیت را به ید رادیواکتیو دارد و قرص یدید پتاسیم برای محافظت از این غده کارایی دارد.

و باید توجه داشت که افراد فقط به توصیه مسئولان بهداشت عمومی یا مدیریت اورژانس پتاسیم یدید را مصرف کنند چون خطرات سلامتی مرتبط با مصرف KI وجود دارد. در ادامه اطلاعات کامل درباره پتاسیم یدید و کاربرد های آن بیان شده:

پتاسیم یدید چیست؟

پتاسیم یدید فقط از تیروئید در برابر ید رادیواکتیو محافظت می کند نه از سایر قسمت های بدن. با توجه به پتاسیم یدید و کاربرد های آن می توان گفت این ماده از بدن در ید رادیواکتیو محافظت کند نه عناصر رادیواکتیو. اگر ید رادیواکتیوی وجود نداشته باشد، مصرف KI محافظ نیست و می تواند آسیب برساند. از آنجا که KI حاوی ید پایدار زیادی است، غده تیروئید از آن اشباع می شود و برای ۲۴ ساعت آینده نمی تواند ید بیشتری، چه پایدار و چه رادیواکتیو جذب کند. پتاسیم یدید ممکن است ۱۰۰٪ در برابر ید رادیواکتیو به شخص محافظت نکند.

نمک سفره و غذاهای غنی از ید حاوی ید کافی برای جلوگیری از ورود ید رادیواکتیو به غده تیروئید نیستند. از نمک و غذا به عنوان جایگزین KI نمی توان استفاده کرد. از مکمل های غذایی حاوی ید هم استفاده نکنید چون آن ها می توانند مضر و غیر موثر باشند. فقط باید از محصولاتی استفاده کرد که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تأیید شده اند. معمولا غده تیروئید نمی تواند تفاوت بین ید پایدار و رادیواکتیو را تشخیص دهد. هر دو را جذب خواهد کرد. پتاسیم یدید از ورود ید رادیواکتیو به تیروئید جلوگیری می کند. هنگامی که فردی KI مصرف می کند ید پایدار موجود در دارو توسط تیروئید جذب می شود. 

باتوجه به ویژگی های پتاسیم یدید و کاربرد های آن جزو مواد مهم است که می توان آن را از مریک شیمی که سابقه زیادی در فروش پتاسیم یدید و کلیه مواد آزمایشگاهی دارد تهیه کرد. برای اطلاع از قیمت پتاسیم یدید و خرید آن با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید یا به صورت آنلاین از سایت مریک شیمی اقدام کنید و می توان هر نوع مواد را با بهترین کیفیت در سریع ترین زمان ممکن با تضمین و بهترین قیمت تهیه کنید.

پتاسیم یدید و کاربرد های آن

خواص پتاسیم یدید و کاربرد های آن بسیار است از جمله مهم ترین کاربردها:

  1. برای شل شدن و تجزیه مخاط در مجاری تنفسی استفاده می شود. این به افراد در سرفه کردن مخاط کمک می کند بنابراین در صورت ابتلا طولانی مدت به مشکلات ریوی مثل آسم ، برونشیت مزمن ، آمفیزم می توان راحت تر نفس کشید.
  2. این دارو به عنوان خلط آور هم شناخته می شود.
  3. همچنین از آن همراه با داروهای ضد تیروئید برای آماده سازی غده تیروئید برای برداشتن جراحی ، برای درمان برخی از بیماری های پرکار تیروئید (پرکاری تیروئید) و محافظت از تیروئید در موارد اضطراری در معرض تابش استفاده می شود. این عمل با کوچک شدن اندازه غده تیروئید و کاهش میزان هورمون های تیروئید تولید شده انجام می شود.
  4. در شرایط اضطراری پتاسیم یدید فقط مانع از جذب ید رادیواکتیو از تیروئید می شود و از آن در برابر آسیب محافظت می کند و خطر ابتلا به سرطان تیروئید را کاهش می دهد. از این دارو همراه با اقدامات اضطراری دیگری که توسط مقامات بهداشت و ایمنی عمومی به شما توصیه می شود استفاده کنید (به عنوان مثال یافتن سرپناهی ایمن ، تخلیه ، کنترل تأمین غذا).

در رابطه با پتاسیم یدید و کاربرد های آن می توان گفت که این ماده طبق بخش نامه FDA دو نوع مختلف دارد: قرص پتاسیم یدید و مایع آن که افراد می توانند از طریق دهان درمواقع اضطراری در برابر اشعه ید رادیواکتیو مصرف کنند. قرص ها دارای دو قدرت ۱۳۰ میلی گرم (۶۵ میلی گرم) و ۶۵ میلی گرم هستند. روی این قرص ها خطوطی وجود دارد که ممکن است برای دوزهای پایین به قطعات کوچکتر برش داده شوند. برای محلول مایع خوراکی، هر میلی لیتر (میلی لیتر) حاوی ۶۵ میلی گرم KI است.

ویژگی پتاسیم یدید

ویژگی پتاسیم یدید و کاربرد های آن بسیار است. پتاسیم یدید یک هالید فلز است که از پتاسیم و یدید تشکیل شده و دارای ویژگی های محافظ تیروئید و خلط آور است. این ماده می تواند از طریق غرق در تیروئید با ید غیر رادیواکتیو و جلوگیری از مصرف مولکول های رادیواکتیو، جذب ید رادیواکتیو توسط غده تیروئید را مسدود کند و در نتیجه از تیروئید در برابر سرطان که باعث تشعشع می شود ، محافظت می کند. علاوه بر این، این عامل با افزایش ترشح مایعات تنفسی و در نتیجه کاهش ویسکوزیته مخاط ، به عنوان یک خلط آور عمل می کند.

در رابطه با اینکه پتاسیم یدید چه نوع ترکیبی است باید بگوییم پتاسیم یدید یک ماده جامد سفید بدون بو است. غرق می شود و با آب مخلوط می شود. و این ماده یک نمک یدید فلزی است که دارای یک ضد زنگ K (+) است که پاک کننده رادیکال های هیدروکسیل است. این نقش به عنوان یک پاک کننده رادیکال و خلط آور است و حاوی یدید است.

بسته به سه عامل محافظت پتاسیم یدید افزایش می یابد: ۱.زمان بعد از آلودگی: هرچه فرد KI زودتر مصرف کند، تیروئید زمان بیشتری برای پر کردن ید پایدار خواهد داشت. ۲.جذب: میزان ید پایداری که به تیروئید می رسد به سرعت جذب KI در خون بستگی دارد. ۳.دوز ید رادیواکتیو: به حداقل رساندن مقدار کل ید رادیواکتیو در معرض فرد ، میزان ید رادیواکتیو مضر را که تیروئید می تواند جذب کند کاهش می دهد. بازگشت به بالا

پتاسیم یدید رسانا است؟

درباره پتاسیم یدید و کاربرد های آن به طور کامل توضیح داده شد. در ادامه در رابطه با رسانایی پتاسیم یدید باید بگوییم چون یون ها بار الکتریکی دارند و در محلول حرکت می کنند این ماده رسانا است پس می توان نتیجه گرفت که یکی از علل رسانا بودن وجود یون های متحرک است. بنابراین در هر جا یون متحرک باشد می تواند جریان برق را عبور دهد. به بیان دیگر محلول پتاسیم یدید الکتریسیته است چون دارای یون های متحرک است.

پتاسیم یدید ترکیب یونی است؟

پتاسیم یدات که یکی از مشتقات مهم و پر مصرف ید در داروسازی و افزودنی های خوراکی می باشد و از طریق واکنش با پتاسیم یدید به دست می آید. نقش ید در سلامتی انسان و دام کاملا اثبات شده و این ماده جزو مواد تامین کنده ید بدن انسان و دام است. پتاسیم یدات که با نماد شیمیایی KIO3 نمایش داده می شود، یک ترکیب یونی بوده که در صنعت به صورت پودری سفید رنگ تولید می شود. این ترکیب یک عامل اکسید کننده به حساب می آید و همین دلیل نیز در صورت تماس با مواد قابل احتراق یا عوامل احیا کننده، می تواند باعث ایجاد آتش سوزی شود.

باید اطلاعات کامل راجع به پتاسیم یدید و کاربرد های آن داشته باشیم تا بتوانیم از آن به بهترین نحو استفاده کنیم.

طرز تهیه پتاسیم یدید

روش تهیه این ماده بر اساس طرح فنی ذکر شده انجام می شود:

افزودن ۷۶۵ قسمت قرص ید در یک ظرف واکنش با همزن بعد افزودن آب مقطر و هم زدن به آرامی ۳۳۷ قسمت از محلول هیدروکسید پتاسیم با چگالی نسبی ۱.۳ تحت حالت هم زدن را اضافه کنید تا واکنش کامل شود، جایی که وقتی محلول در واکنش به صورت puce است و مقدار pH محلول ۵-۶ است بلورهای یدید پتاسیم ایجاد می شود. در ظرف و به آرامی ۲۷۷ قسمت از محلول اسید فرمیک را در محلول اضافه کنید تا یدات پتاسیم کاهش یابد، سپس هیدروکسید پتاسیم را برای تنظیم مقدار pH به ۹-۱۰ اضافه کنید، بخار را وارد کنید.

حفظ گرما را به مدت ۱-۲ ساعت ، ایستاده ، فیلتر برای حذف مواد حل نشده به منظور دستیابی به یک محلول نقره ای ، انجام غلظت تبخیر تا جدا شدن بیشتر کریستال ها ، انجام تبلور خنک کننده و جداسازی گریز از مرکز و خشک شدن ، به منظور دستیابی به محصول نهایی. با توجه به روش تهیه یدید پتاسیم ، می توان یدید پتاسیم را با خیال راحت ، راحت و قابل اطمینان تولید کرد و امکان تولید مقیاس وسیع آن وجود دارد ، بنابراین می توان از روش تهیه به طور گسترده استفاده کرد.