امتیاز شما post

پترولیوم اتر (Petroleum ether) بخشی از نفت است که از هیدروکربن‌های آلیفاتیک تشکیل شده و نقطه جوش آن در محدوده ۶۰-۳۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. معمولاً به عنوان حلال آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخلاف نام آن، این ماده متعلق به گروه اترها نیست. این اصطلاح فقط برای تأکید بر سبکی و نوسانات شدید آن به کار می‌رود.

سایر نام‌ها پترولیوم اتر

این ماده شیمیایی با نام‌های لیگروئین سبک، نفت سبک و پی-اتر (Pether) هم شناخته می‌شود.

خواص پترولیوم اتر

بسیار سبک تر و فراتر از حلال های هیدروکربن مایع که نیز ممکن است تحت نام پتروشیمی اتر عرضه شوند. پترولیوم اتر به طور عمده از هیدروکربن های آلیفاتیک تشکیل شده و معمولا از ترکیبات آروماتیک کم است. به طور معمول هیدروژن سولفوریزه شده و ممکن است هیدروژنه شده برای کاهش مقدار آروماتیک و سایر هیدروکربن های غیر اشباع باشد. پتروشیمی اتر معمولا یک پسوند توصیفی است که دامنه جوش آن را می دهد.

توصیه نمی شود که کسری را با دامنه جوش گسترده تر از ۲۰ درجه سانتیگراد بکار ببرید زیرا باعث از دست دادن بخش فرار بیشتر در طول استفاده از آن در تبدیل مجدد و غیره و از این رو ارتباطات حلالیت های مختلف باقی مانده جوش بالاتر است.

مایع بی رنگ، فرار و بسیار اشتعال پذیر می باشد و دمای اشتعال آن بسیار پایین می باشد همچنین بسیار سمی است به طوری که در صورت استنشاق باعث سردرد، سرگیجه و حالت تهوع می شود

کاربرد ماده پترولیوم اتر در صنایع

  • به عنوان یک حلال آزمایشگاهی استفاده می‌شود.
  • پترولیوم اتر به طور عمده از هیدروکربن‌های آلیفاتیک تشکیل شده و معمولا از ترکیبات آروماتیک کم است.
  • به عنوان سوخت در موتورهای احتراقی کاربرد دارد
انواع بسته‌بندی ماده پترولیوم اتر (ACS)
  • شیشه ۱ لیتری
  • شیشه ۲/۵ لیتری

 

شرکت مریک شیمی با سابقه فعالیت گسترده در زمینه مواد شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی از کمپانی های معتبر دنیا خدمات واقعی خدمتتان ارائه می نماید.