امتیاز شما post

در این مقاله می خواهیم به کاربرد مواد آزمایشگاهی بپردازیم درواقع مواد شیمیایی از موادی هستند که در صنایع مختلف کاربرد بسیار زیادی دارند و میتوان گفت که تمامی صنایع از انواع مواد شیمیایی برای تولید و ساخت محصولات خود بهره میبرند. مواد شیمیایی از ترکیب چند عنصر شیمیایی به دست می آیند که البته این ترکیبات میتواند نسبت به نوع ماده متفاوت و متغیر باشد. کاربرد مواد شیمیایی به طور کلی به دو دسته مختلف تقسیم بندی میشود که باید به کاربرد مواد شیمیایی در صنایع دارویی و بهداشتی و همچنین کاربرد مواد شیمیایی در دیگر صنایع اشاره نمود که در ادامه به طور مختصر هر یک را شرح خواهیم داد.

کاربرد مواد آزمایشگاهی

مواد شیمیایی که در صنایع دارویی مورد استفاده قرار میگیرند از لحاظ ساختار و عناصری که در ترکیب آنها به کار رفته است با مواد شیمیایی صنایع غیر دارویی و بهداشتی کاملا متفاوت است. همانطور که میدانید محصولات بهداشتی، دارویی و غذایی به طور مستقیم با سلامت انسان در ارتباط هستند که به همین دلیل ترکیبات به کار رفته در آنها باید از نوع قابل مصرف برای انسان باشد. در واقع اگر بخواهیم ساده تر بیان کنیم باید بگوییم که این مواد در دسته موارد خوراکی قرار میگیرند.

کاربرد مواد شیمیایی در صنایع دارویی حتی بیشتر از صنایع دیگر است و در ادامه به برخی از این مواد اشاره خواهیم نمود. آب اکسیژنه، آلومینیوم استات، بنزوییک اسید، تارتاریک اسید، روی اکسید، پتاسیم پرمنگنات، باریم سولفات، سدیم تیوسولفات، دی نیترو کلروبنزن، روی سولفات، فرمالدئید، فنل، نقره نیترات، آلومینیوم هیدروکسید از موادی هستند که در صنایع دارویی و بهداشتی کاربرد بسیار زیادی دارند. کاربرد مواد شیمیایی در صنایع دارویی بیشتر از موارد نام برده شده ختم میشود که البته در بالا به مواد بسیار پر کاربرد و اصلی اشاره شد.

کاربرد مواد آزمایشگاهی در صنایع دارویی

نکات مهم در خرید و کاربرد مواد آزمایشگاهی

رعایت چند نکته در حین خرید و استفاده از این مواد بسیار ضروری است. هنگام خرید موادشیمیایی آزمایشگاهی لیبل روی مواد باید مطالعه شود. اطلاعات مهمی روی پکیج محصولات، در کنار آن‌ها و یا توسط کارشناسان شرکت می‌تواند به شما ارائه شود.

نام دقیق و علمی محصول، فرمول شیمیایی آن، درجه خلوص یا ناخالصی، تاریخ انقضا، احتیاط‌ های لازم، جزئیات در مورد هشدارها، نحوه کمک‌های اولیه در صورت صدمه دیدن شخصی در حین انجام کار، دستورالعمل قرارگیری در قفسه‌ها و غیره باید مورد توجه قرار گیرد. دقت به تمامی موارد می‌تواند خطرات احتمالی در حین کار با این مواد را کاهش دهد.

با توجه به کاربرد مواد آزمایشگاهی باید  هنگام خرید به بسته‌بندی مواد دقت کنید. معمولا مواد شیمیایی آزمایشگاهی در بسته‌بندی‌هایی ارائه می‌شوند که بالاترین میزان حفاظت و ایمنی را دارند تا هم از خطرات احتمالی هنگام جابجایی جلوگیری شود و هم مواد برای طولانی مدت قابل نگهداری باشند. در صورتی که بسته‌بندی مواد مشکلی داشته باشد از تحویل گرفتن آن‌ها خودداری کرده و آن را به شرکت مرجوع کنید.

پیش از خرید مواد باید پاسخ برخی سوالات را بدانید. این که در گذشته در آزمایشگاه شما چه موادی از چه برندهایی مورد استفاده قرار می‌گرفته است؟ آیا این مواد مطابق با استانداردهای شما بوده یا خیر؟ چه نوع از مواد با چه گریدی را برای آزمایشات خود احتیاج دارید؟ آیا برای محافظت و نگهداری از آنها شرایط لازم را دارید؟ چه میزانی از این مواد را احتیاج دارید؟ این میزان از مواد برای چه مدت زمانی کافی است؟

همچنین باید از تمامی دستورالعمل‌ها و قوانین مربوط به ذخیره و نگهداری مواد شیمیایی آزمایشگاهی مطلع باشید و نسبت به رعایت آن ها کاملا متعهد باشید. به عنوان مثال باید بدانید که مواد شیمیایی فرار نباید در کنار هیچ ترکیب شیمیایی دیگری قرار بگیرند زیرا در غیر این صورت موجب واکنش می‌شود.

محل نگهداری این مواد باید از تهویه مناسب برخوردار باشند تا هیچ ماده شیمیایی باعث مسمومیت متخصصین یا محققین نشود. از تاریخ انقضای مواد شیمیایی همیشه باید آگاه باشید و به تاریخ روی بسته و برچسب آن دقت کنید.

در صورتی که مواد شیمیایی آزمایشگاهی قابل اشتعال نگهداری می‌کنید، یک جایگاه مخصوص برای آنها باید تعبیه کنید. تمامی این موارد و بسیاری موارد دیگر در در برگه هایی بنام برگه های اطلاعات ایمنی یا همان SDS جمع‌آوری می‌شود که باید از آن‌ها آگاه بود.

درباره کاربرد مواد آزمایشگاهی می توان گفت که مواد شیمیایی آزمایشگاهی انواع بسیار مختلفی دارند که در گریدهای متفاوت برای کاربردهای گوناگون تولید می‌شوند شرکت‌های مختلفی در زمینه تولید این مواد در دنیا و در ایران مشغول به فعالیت هستند.

مواد شیمیایی آزمایشگاهی، کاربردهای گسترده و متنوعی در صنایع مختلف دارند. بطور مثال در صنایع کشاورزی در تولید کودهای شیمیایی(کشاورزی)، در صنایع غذایی برای تولید ویتامین ها، در صنایع داروسازی، شوینده ها و خمیر دندان معمولا از مواد شیمیایی آزمایشگاهی استفاده می کنند.

خرید و فروش مواد شیمیایی مورد نیاز شرکت های دارویی ، آرایشی و بهداشتی و صنایع غذایی مستلزم بررسی های دقیق و انجام آزمایشات اعتبار سنجی و تعیین اصالت کالاست. تمامی این مراحل، توسط کارشناسان خبره ی فنی در شرکت مریک شیمی به صورت مستمر و مداوم در حال انجام است
برندهای وابسته به گروه مرک:

مرک یکی از بزرگ ترین و مطرح ترین شرکت های تولید مواد شیمیایی در جهان است. این شرکت آلمانی با فعالیت در قالب یک هلدینگ چند ملیتی و در قالب برندهای تخصصی سیگما آلدریج، میلیپور، ساپلکو، میلیپور کیولب و بیورلیانس و SAFC در بازار شناخته می شود. هر یک از برندهای مورد اشاره به صورت انحصاری در یک فیلد تخصصی فعالیت دارند. فروش مواد شیمیایی مرک به صورت تک و عمده.

این تفکیک تخصصی به منظور حفظ کیفیت محصولات مرک انجام گرفته است..

شرکت مریک شیمی با سابقه فعالیت گسترده در زمینه مواد شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی از کمپانی های معتبر دنیا خدمات واقعی خدمتتان ارائه می نماید.