برای آشنایی با سدیم تنگستاتباید بگیم، سدیم تنگستات Na2WO4 با استفاده از کاربید تنگستن با مخلوطی از نیترات سدیم و هیدروکسید سدیم در یک فرایند همجوشی تولید می شود که بر فرض گرایی بالای واکنش درگیر می باشد. در آمونیاک کمی محلول است و نامحلول در الکل و اسید. سدیم تنگستات فرم دی هیدرات تنگستات سدیم است که همراه با پراکسید هیدروژن برای اکسیداسیون آمینهای ثانویه به نیتروژن ها می باشد و حاوی تنگستات سدیم است.

سدیم تنگستات چیست؟

سدیم تنگستات دی هیدرات یک ترکیب معدنی  و جامد سفید رنگ محلول در آب با جرم مولی ۳۲۹.۸۶ g/mol و نقطه ذوب ۱۰۰ درجه سانتی گراد است. این ماده با مخلوطی از نیترات سدیم و هیدروکسید سدیم در یک فرآیند همجوشی تولید می شود. سدیم تنگستات دی هیدرات در صنعت پزشکی، اثرات ضد دیابتی و ضد چاقی دارد جهت اطلاعات بیشتر و خرید سدیم تنگستات و اطلاع از قیمت با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید یا به صورت آنلاین از سایت مریک شیمی از قیمت  انواع مواد آزمایشگاهی اصل و با کیفیت باخبر شوید و در سریعترین زمان ممکن با تضمین و بهترین قیمت تهیه کنید.

در رابطه آشنایی با سدیم تنگستات باید گفت سدیم تنگستات دی هیدرات یک هیدرات است که فرم دی هیدرات تنگستات سدیم می باشد. تنگستات سدیم با هضم سنگ معدن تنگستن که نمایندگان مهم اقتصادی آنها تنگستات ها هستند به دست می آیند. استفاده غالب از تنگستات سدیم به عنوان واسطه ای در استخراج تنگستن از سنگ معدن آن است.

در شیمی آلی، تنگستات سدیم به عنوان کاتالیزور برای اکسیداسیون آلکن ها و اکسیداسیون الکلها به آلدهیدها یا کتونها کارایی دارد. آشنایی با سدیم تنگستات باعث می شود از آن به بهترین نحو استفاده کرد. این ماده  اثرات ضد دیابتی هم از خود نشان می دهد. تنگستات سدیم یک مهار کننده رقابتی مولیبدن است و تنگستن رژیم غذایی غلظت مولیبدن را در بافت ها کاهش می دهد.

آشنایی با سدیم تنگستات و ویژگی های آن

برای آشنایی با سدیم تنگستات ابتدا بهتر است با تنگستن که یکی از سخت ترین است فلزاتی است که در طبیعت یافت می شود آشنا شوید. این ترکیب فوق العاده متراکم  است و ذوب کردن آن تقریبا غیرممکن. تنگستن خالص یک فلز سفید نقره ای است و وقتی به پودر تبدیل می شود قابل احتراق است و می تواند خود به خود شعله ور شود. تنگستن طبیعی حاوی پنج ایزوتوپ پایدار و ۲۱ ایزوتوپ ناپایدار دیگر است.

گفته می شود در ابتدا این فلز نسبتاً بی اثر بوده و کمی سمی، اما از سال ۲۰۰۰ تحقیقات مختلف خطر آلیاژهای تنگستن، گرد و غبار و ذرات آن برای ابتلا به سرطان و چندین اثر دیگر را در حیوانات و همچنین انسان ها نشان داده. سدیم تنگستات ها از دیان های ارتو تنگستات چهار ضلعی برخوردار هستند اما در نقش بسته بندی متفاوت هستند. آنیون WO42− ساختاری مانند سولفات (SO42 -) را اتخاذ می کند.

تنگستن به روش های مختلفی کارایی دارد چون بسیار محکم و بادوام است. این فلز در برابر خوردگی بسیار مقاوم است و بیشترین نقطه ذوب و بیشترین مقاومت کششی را نسبت به بقیه عناصر دارد. قدرت آن وقتی بیشتر می شود که با عناصر دیگر ترکیب شود. از آنجا که تنگستن یک فلز نادر است  و ترکیبات آن به طور کلی بی اثر هستند، اثرات آن بر محیط زیست کم است و میزان فراوانی این فلز در پوسته زمین حدود ۱.۵ قسمت در میلیون می باشد.

تنگستن یا ولفرام عنصری شیمیایی با نماد W و عدد اتمی ۷۴  ، جزء فلزات نادر است که به طور طبیعی در زمین یافت می شود و همیشه در ترکیب با عناصر دیگر پیدا می شود. این ماده در سال ۱۷۸۱ به عنوان یک عنصر جدید شناسایی شد و اولین بار در سال ۱۷۸۳ به عنوان فلز جدا شد. سنگ معدن های مهم آن شامل ولفرامیت و شلیت هستند. دانستن این موضوع به آشنایی با سدیم تنگستات کمک می کند.

آشنایی با سدیم تنگستات و ویژگی های آن

کاربرد های سدیم تنگستات

  • سدیم تنگستات به عنوان کاتالیزور برای اپوکسیداسیون آلکن ها و اکسیداسیون الکل ها به آلدئیدها یا کتون ها کارایی خاص خودش را دارد.
  • بیشترین استفاده از سدیم تنگستات به عنوان واسطه ای در استخراج تنگستن از سنگ معدن آن است که معمولا همه آن ها تنگستات ها هستند.
  • سدیم تنگستات به عنوان واسطه در تبدیل سنگ های تنگستن به فلز نقش بسیار مهمی دارد.
  • سدیم تنگستات به عنوان یک مهار کننده رقابتی مولیبدن هم کارایی خاص خودش را دارد.
  • تنگستات سدیم اثرات ضد دیابتی هم دارد.
خطرات کار با سدیم تنگستات

با آشنایی با سدیم تنگستات متوجه خواهیم شد که این ماده موجب کاهش استرس اکسیداتیو و افزایش قدرت آنتی اکسیدانی در خون و پانکراس ر تها می شود و به این ترتیب کاربرد آن پیش از تزریق استرپتوزوتوسین باعث حفظ سلول های بتا از آسیب ناشی از استرپتوزوتوسین خواهد شد ولی آشنایی با سدیم تنگستات باعث می شود از خطرات احتمالی هم جلوگیری شود.