معرفی داروی جدید برای پیشگیری از کرونا

کارشناسان تیم یوسی سان فرانسیسکو در پژوهشی با همکاری یک پروفسور آلمانی که نتایج آن در پلاتفرم علمی bioRxiv منتشر شده، اسپری بینی جدیدی را معرفی کرده‌اند که به عنوان معرفی داروی جدید برای پیشگیری از کرونا می باشد و به گفته آن‌ها می‌تواند مانع از ابتلا به ویروس کرونا شود در ادامه همین موضوع گروهی از متخصصان علوم پزشکی در آمریکا  نوعی اسپری بینی ارائه کرده‌اند که به گفته آنان می‌تواند از ورود ویروس کرونا به دستگاه تنفسی بدن جلوگیری کرد. این متخصصان می‌گویند که اثر این دارو فقط ۲۴ ساعت در بدن می‌ماند و دارویی مناسب برای پیشگیری از ویروس کرونا می باشد.

معرفی داروی جدید برای پیشگیری از کرونا

پروفسور والتر که در گروه تحقیقاتی این دارو قرار دارد در باره این موضوع می‌گوید: ما برای معرفی داروی جدید برای پیشگیری از کرونا AeroNabs را معرفی کردیم. او در مصاحبه‌ای با یک شبکه تلویزیونی آلمان درباره این دارو توضیح داد که این نام را برای داروی جدید به این دلیل انتخاب کردیم که مولکول‌های این دارو را به آئروسل یا همان ذرات معلق در هوا تبدیل کردیم و توانستیم از این طریق غبار ابر مانندی را تولید کنیم که در صورت استنشاق می‌تواند به طور عمیق وارد ریه‌ها شود. در آنجا مولکول‌های این دارو می‌توانند پیش از نفوذ ویروس به سلول‌های بدن به آن حمله کنند و آن را از بین ببرند.

پروفسور والتر تا کنون توانسته دفعات زیادی نامزد دریافت جایزه نوبل در زمینه پزشکی شود و امیدوار است که استفاده از این دارو بتواند ۲۴ ساعت از بدن در مقابل ویروس محافظت کند. تیم علمی والتر مولکول‌های پروتئین مصنوعی را در آزمایشگاه تولید کرده‌اند که شبیه به سلول‌های به اصطلاح نانو هستند. آنها می‌توانند عوامل بیماری‌زا را به نوعی منحرف کنند. این نوع سلول‌های نانو در  بدن برخی از شترها و لاماها هم دیده می‌شوند. تلاش کارشناسان در این است که این مولکول‌ها را روی سطح تاج مانند ویروس کرونا مستقر شوند و از این طریق آن ها را غیر فعال کنند.

پروفسور والتر اینگونه بیان می کند که این مولکول‌ها دارای نقاط اتصالی هستند که از طریق آنها می‌توانند به ویروس بچسپند. او همچنین می گوید که بعد از غیرفعال شدن این ویروس، این مولکول‌ها آنها رها نمی‌کنند و از این طریق ویروس به طور کامل غیرفعال می شود. برای نشان دادن اثربخشی نتایج این تحقیقات او به مراحل تکثیر ویروس کرونا در بدن در دوره ابتلا به بیماری کووید۱۹ اشاره می‌کند و بیان می کند که این ویروس از طریق حفره‌های بینی وارد بدن می‌شود. در آنجا به سلول‌های بدن انسان حمله و سپس به اعماق ریه ها نفوذ می‌کند و در آنجا شروع به تکثیر می‌کند و دقیقا زمانی که بتوانیم ویروس را در حفره بینی متوقف کنیم، این دارو خوب عمل خواهد کرد و این دارو تنها چیزی است که ما به آن می توان امیدوار بود و در جهت عملی کردن آن برنامه‌ریزی کرد.

او معتقد است این دارو تا زمانی که واکسن مقابله با ویروس کرونا تولید نشده و دردسترس نیست می تواند به طور قابل توجهی از بدن انسان در مقابل حمله ویروس کرونا محافظت کند همچنین تهیه و تولید این مولکول‌ها در مقادیر زیاد آسان است و در صورت عدم وجود عوارض جانبی بالینی، این اسپری به خوبی می‌تواند کاربردهای بسیار زیادی را داشته باشد همچنین بیان کرده تولید این دارو شبیه به انسولین است. به گفته این کارشناس اگر AeroNabs در آزمایش‌های بالینی تاثیر خود را نشان دهد، ممکن است که ظرف چند ماه آینده به بازار عرضه شود.

داروی دیگر رمدیسیویر است که ساخت شرکت گیلیاد و اولین دارویی بود که برای استفاده در مواقع اضطراری به تایید اداره­ ی کل خوراک و دارو آمریکا (FDA) رسید. این دارو با وارد شدن به ژن­های ویروس جدید مانع از تکثیر ویروس می­شود. رمدیسیویر اولین بار به­ عنوان ضد ویروس علیه ابولا و هپاتیت C آزمایش شد اما نتایج مناسب و امید کننده ای نداشت. داده­ های اولیه از آزمایشاتی که بهار امسال آغاز شد نشان می­دهد این دارو می­تواند دوران نقاهت افراد مبتلا به کووید-۱۹ را از ۱۵ روز به ۱۱ روز کاهش دهد، منظور از دوران نقاهت در این تحقیق مرخص شدن از بیمارستان یا بستری شدن تنها به ­خاطر کنترل بیماری می باشد نتایج آزمایشات این دارو نشانی از تاثیر دارو روی آمار مرگ و میر نمی­دهد اما داده ­های قبل که در جولای منتشر شد حاکی از این است که رمدیسیویر نرخ تلفات را در بین افراد بسیار بیمار کاهش می­دهد.

فاوی­پیراویر داروی دیگری است که این دارو که در اصل برای مبارزه علیه آنفلونزا ساخته شده و توانایی ویروس در تکثیر مواد ژنتیکی خود را مسدود می­کند. تحقیقات کوچکی که انجام شد نشان می دهد که این دارو برای از بین بردن ویروس از هوا موثر است اما نتایج دیگری از آن اعلام نشده است.

داروی بعدی MK-4482 می باشد که این دارو هم ضد ویروس دیگری است که در اصل علیه آنفلونزا ساخته شد و آزمایش آن روی سلول­ها و حیوانات نتایج امیدوارکننده دربرابر ویروس جدید کرونا داشت اما این دارو هنوز در مرحله­ ی آزمایش روی انسان است و فعلا نتایج آن اعلام نشده است. 

ویروس کرونا برای ورود به سلول ابتدا باید آن را بگشاید و این کار را از طریق چسبیدن به پروتئین انسانی به نام ACE-2 انجام می­دهد. دانشمندان پروتئین مصنوعی ACE-2 ساخته­ اند که به ­عنوان تله عمل می­کند و ویروس کرونا را از سلول­های آسیب ­پذیر دور می­سازدو دارویی به اسم Recombinant ACE-2  ساخته اند که نتیجه­ ی آزمایش پروتئین­ های ACE-2 روی سلول­ها امیدبخش بوده اما هنوز روی حیوانات یا انسان­ها نتیجه حاصی نداشته و هنوز در حال آزمایش است.

پلاسمای به گرا روشی است که پزشکان موفق شدند پلاسمای خون بیماران بهبودیافته از آنفلونزا را دریافت کنند. این پلاسما که به گرا نامیده می­شود سرشار از آنتی بادی است و به بیماران مبتلا به آنفلونزا کمک می­کند تا با بیماری مقابله کنند. امروزه محققانی که درحال آزمایش این روش روی کووید-۱۹ هستند. آزمایشات اولیه، هرچند در مرحله­ ی مقدماتی، حاکی از نتایج امیدوارکننده بود و اداره­ کل خوراک و دارو استفاده از آن را روی بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که وضعیت وخیمی دارند تایید کرده است.

دگزامتازون این داروی تقریبا ارزان که همه­ جا قابل دسترس است، جزو اولین معرفی داروی جدید برای پیشگیری از کرونا بود انواع واکنش ایمنی را کند می­کند و مدت­هاست که پزشکان برای درمان آلرژی، آسم و التهاب از این دارو استفاده می­کنند. ابتدا دگزامتازون تبدیل به اولین دارویی شد که در کاهش آمار تلفات در اثر کووید-۱۹ موثر بود. تحقیق به روی بیش از ۶۰۰۰ نفر، که در مجله­ ی پزشکی نیوانگلند به چاپ رسید، نشان داد دگزامتازون آمار تلفات در بین بیمارانی را که به دستگاه تنفس مصنوعی وصل شده بودند تا یک سوم و در بین بیمارانی که اکسیژن دریافت می­کردند تا یک پنجم پایین آورد. با این حال، تاثیر آن در بیمارانی که در مراحل اول ابتلا به کووید-۱۹ هستند پایین است و حتی ممکن است مضر باشد. موسسه­ ی ملی بهداشت در راهنمای درمان کووید-۱۹ پیشنهاد می­کند تنها درصورتی برای درمان کووید-۱۹ از دگزامتازون استفاده شود که فرد به دستگاه تنفس مصنوعی وصل باشد یا از اکسیژن مکمل استفاده می کند.

شرکت مریک شیمی با سابقه فعالیت گسترده در زمینه مواد شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی از کمپانی های معتبر دنیا خدمات واقعی خدمتتان ارائه می نماید.

ثبت ديدگاه

عنوان

Go to Top