انواع آتش خاموش کن مختلفی وجود دارد که برای خاموش کردن آتش می توان از روش های مختلفی استفاده کرد. درواقع یک آتش به مثلت اکسیژن، سوخت  و گرما نیاز دارد. بنابراین با حذف هریک از این عوامل می توان شعله آتش را خاموش کرد. یک کپسول اطفاء حریق ابزاری است که برای کنترل یا مهار آتش سوزی های کوچک در مواقع اضطراری استفاده می‌شود. باید به این نکته توجه داشت که استفاده از کپسول اطفاء حریق برای خاموش کردن آتش سوزی‌های بزرگ و غیر قابل مهار مطلوب نیست و ممکن است حتی جان استفاده کننده را هم به خطر بیندازد.

به همین دلیل انواع آتش خاموش کن مختلفی درنظر گرفته شده است و هریک برای شعله ای خاص کارایی خواهد داشت که در ادامه هریک را توضیح داده ایم.

انواع آتش خاموش کن

  1. کپسول آب: در کل استفاده از آب تنهای برای شعله نوع A کارایی خواهد داشت. یعنی شعله ناشی از سوختن موادری از قبیل چوب، کاغذ، پارچه و… . رنگ این کپسول معمولا خاکستری است و کمتر در آزمایشگاه ها دیده می شود. آب به حذف حرارت و خنک کردن شعله باعث خاموش شدن آتش می شود. برای خاموش کردن شعله از نوع A بهترین و مناسب ترین روش استفاده از آب خواهد بود چون قیمت مناسبی دارد، سمی نیست، با شعله واکنشی نمی دهد و محصول سمی ایجاد نمی شود و در دسترس اکثر محل و موقعیت ها است. گاهی به کپسول آب مواد ایجاد کننده کف اضافه می شود که این کپسول ها با تولید کف باعث خاموش شدن آتش خواهند شد و بیشتر برای مصارف خانگی مناسب هستند. چون سطح تماس آب، میزان خیس شدن مواد چوبی را افزایش می دهد. تنها محدودیت جزئی استفاده از آب، تولید بخارات داغ هست که اگر در یک اتاق بسته بکار برده شود، می تواند با نفوذ از البسته آتش نشانان، باعت سوختگی شود.
  2. کپسول دی اکسید کربن یکی از پرکاربردترین وسایل خاموش کننده آتش در آزمایشگاه ها، کپسول حاوی کربن دی اکسید مایع است که دارای یک نازل خروجی سیاه رنگ می باشد. این کپسول برای خاموش کردن آتش از نوع B ,C کارایی مناسبی خواهد داشت. وقتی مایع کربن اکسید از کپسول خارج می شود، به علت انبساد سریع، باعت خنک شدن موضعی خواهد شد. همچنین منجر به خارج شدن دسترسی به اکسیژن می شود که نتایجه آن خاموش شدن شعله آتش خواهد بود. با از بین رفتن دی اکسید کربن، و بازگشتن اکسیژن به حضور سوخت، به علت نبود گرما، شعله دوبازه ایجاد نخواهد شد. اکثر مایعات ظرفیت گرمایی پایینی دارند، بنابراین خیلی گرم نخواهند بود. بنابراین با از بین رفتن شعله آتش توسط دی اکسید کربن، شعله خاموش شده و دوباره ایجاد نمی شود. اگر از کپسول دی اکسید کربن برای خاموش کردن یک آتش از نوع A استفاده شود، چه اتفاقی رخ می دهد؟ فرض کنید یه تکه چوب توسط دی اکسید کربن خاموش شود، دی اکسید کربن اکسیژن را پس می زند و آتش خاموش می شود، ولی بار قطع کردن دی اکسید کربن، به علت داغ بودن سطح چوب، حضور دوباره اکسیژن، آتش دوباره ایجاد خواهد شد. بنابراین دی اکسید  کربن برای آتش از نوع A مناسب نیست.
  3.  آتش خاموش کن پودری: این دسته از آتش خاموش کن ها به دو مدل BC و ABC موجود هستند. در نوع BC، یک پودر استفاده می شود که در اثر پوشاندن سطح مایع، دسترسی سوخت را محدود می کند و از تبخیر مایع جلوگیری می کند که منجر به خاموش شدن آتش می شود. در نوع ABC، عملکرد مشابه BC است به این تفاوت که پودر مورد استفاده می تواند بر روی سطح مواد جامد هم پوشانده شود. این مواد دسترسی اکسیژن را به سوخت و سطح جامد محدود می کند، حتی اگر سطح هنوز دارای دمای بالایی باشد، در نتیجه شعله آتش خاموش خواهد شد.
  4.  خاموش کننده های فوم: خاموش کننده های فوم را می‌توان در آتش های کلاس A و B استفاده کرد. آنها بیشتر برای خاموش کردن آتش سوزی های ناشی از مایعاتی مثل بنزین یا سوخت دیزل مناسب هستند و از افشانه های جت آبی بسیار متنوع تر هستند زیرا در عین حال می‌توانند برای مواد جامدی مانند چوب و کاغذ هم استفاده شوند. فوم یا کف، آتش سوزی های ناشی از مایعات را از طریق عایق کردن (پوشانیدن) سطح بیرونی مایع، جلوگیری از رسیدن بخارهای قابل اشتعال به هوا و دربرگرفتن آتش مهار می‌کند. این نوع خاموش کننده ها عمدتاً برای استفاده در آتش سوزی های مایعات و سیال های آزاد مناسب نیستند. خاموش کننده های فوم دارای برچسبی کرم رنگ هستند.

با استفاده از انواع آتش خاموش کن می توان از خیلی خطرهای احتمالی پیشگیری کرد مخصوصا جزو قوانین و مقررات ضروری در آزمایشگاه می باشد. در ایالات متحده آمریکا ضروری است حداقل بصورت سالیانه، کلیه کپسول های اطفاء حریق موجود در همه ادارات، مراکز و نواحی صنعتی و تجاری بجز خانه ها سرویس دهی و تعمیر شوند. فرد سرویس دهنده یک برچسب بر روی کپسول قرار می دهد تا نوع سرویس انجام شده و تاریخ آن را نشان دهد.

با کلیک برروی قسمت لینک شده می توانید محصولات شرکت مریک شیمی را ببینید که سابقه فعالیت گسترده در زمینه مواد شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی را دارد.