برای بررسی کلرامین باید گفت کلرآمین T یک ترکیب آلی با فرمول C۷H۷ClNO۲SNa می باشد که جرم مولی آن ۲۲۷.۶۴ g/mol است یک نمک بی آب و تری هیدرات شناخته شده است و به صورت پودر سفید هستند. کلرامین T به عنوان معرف در سنتز آلی کارایی دارد. کلرماسیون روشی است برای ضدعفونی کردن آب با کلرامین که به منظور ضدعفونی کردن آب آشامیدنی و از بین بردن میکروب های آن کلرامین به آب افزوده می شود.

کلرامین چیست؟

کلرینه شدن جایگزینی برای کلرینگ به حساب می آید و کلرامین ها گروهی از ترکیبات شیمیایی و حاوی کلر و آمونیاک هستند. نوع خاص کلرامین مورد استفاده در ضد عفونی کننده آب آشامیدنی، مونوکلرامین نام دارد. مونوکلرامین در مقادیری که میکروب ها را از بین می برد، در آب مخلوط شده اما  برای نوشیدن آن می تواند خطراتی را به دنبال داشته باشد. مونوکلرامین یک ماده شیمیایی متفاوت از دی کلروامین و تری کلرامین است که در آن کلرامین ها از طریق سایر واکنش های شیمیایی پیچیده به وجود می آیند.

بررسی کلرامین

ضدعفونی کننده کلرامین تی

بررسی کلرامین نیاز است. در تمام سیستم های انتقال، نگه داری و لوله کشی آب ها باید مواد ضدعفونی کننده اضافه شود و مواد گندزدا در همه سیستم و طول مسیر در آب وجود داشته باشد. بیشتر از ضدعفونی کنندگی با کلر یا ضدعفونی آب با کلرامین استفاده می کنند. در این روش نیازی به افزودن مواد ضد عفونی کننده نمی باشد و می توان تعیین کرد از چه نوع ضدعفونی کننده استفاده شود و یا  ابزار به کار برده شود مطابق با قوانین ضد عفونی کننده چگونه عمل کند.

در ادامه بررسی کلرامین: کلرامین ها به عنوان سفید کننده، ضد عفونی کننده و اکسید کننده کاربرد دارند. ضد عفونی کننده های آلی به آرامی کلر را از بین می برند و بعد باعث ضد عفونی کندتر و تهاجمی کمتری نسبت به هیپوکلریت می شوند. هنگامی که کلر برای ضدعفونی آب با کلرامین به کار می رود، هم زمان به آب طعم و بوی بهتری می دهد در اصل کلرامین برای ضد عفونی آب آشامیدنی و فاضلاب و همچنین سیستم های خنک کننده کاربرد دارد.

کلرامین ها از آب خارج می‌شوند برای از بین بردن کلر، کلرامین و آمونیاک باید در قسمت های اصلی آن تجزیه شود و هر قسمت برای حذف آن ها باید تصفیه شود. بیشتر سیستم های تصفیه آب، شیر پیوند شیمیایی بین کلر و آمونیاک را شکسته و بعد کلر را از بین می برند و آمونیاک را در آب باقی می گذارند. به همین دلیل بررسی کلرامین مهم می باشد.  بررسی کلرامین و دانستن کاربردهای آن اهمیت دارد.

بررسی کلرامین و انواع آن

استفاده از ماده کلرامین در مقایسه با کلر فواید بسیار بیشتری را دارد چون تعداد ترکیبات کمتری از مواد آلی و سایر فرآورده های جانبی سرطان زا راتشکیل می دهد در ادامه بررسی کلرامین میفهمیم کلرامین ها مدت طولانی فعال هستند و ماندگاری بالاتری را نسبت به کلر در آب دارا می باشند. هنگامی که مقدار pH بیش از ۷ باشد، آب قلیایی می شود که آب قلیایی نسبت به آب اسیدی، خوردگی کمتری دارد.

زمانی که مقدار pH کلر زیاد باشد، یون های هیپوکلریت در آن پیدا خواهد شد. این یون ها پتانسیل اکسیداسیون بالاتری نسبت به اسید زیرکلر دارند اما ماده ضدعفونی کننده آن بسیار کمتر از اسید زیر کلراست و مقادیر pH بالا اثربخشی را کم می کند. همچنین کلرامین ها طعم و بوی آب تغییر می دهند و pH آب را تغییری نمی کند. کلرامین ها از طعم و بوی بهتری نسبت به کلر برخوردار هستند و برای جلوگیری از طعم و بوی کلر اغلب از کلرامین ها استفاده می شود.

کلرامین با افزایش درجه حرارت می تواند بهتر عمل کند و باقی ماندن به مدت زمان طولانی و واکنش‌پذیری کم. مریک شیمی سابقه زیادی در فروش عمده انواع مواد آزمایشگاهی دارد خریداری کنید. می توانید برای خرید کلرامین تی و اطلاع از قیمت ها روی قسمت لینک شده کلیک کنید و به صورت آنلاین از سایت مریک شیمی از قیمت کلرآمین T و انواع مواد آزمایشگاهی اصل و با کیفیت باخبر شوید و در سریعترین زمان ممکن با تضمین و بهترین قیمت تهیه کنید.

فرمالین

در ادامه بررسی کلرامین به بررسی فرمالین میپردازیم. نام اصلی فرمالین، فرمالدئید و علمی متانال نام دارد. این ماده به شکل گاز است و بوی تند و آزاردهنده‌ای دارد. این گاز محلول در آب است. هنگامی که این ماده با غلظت ۳۷ درصد در آب حل شود، به آن فرمالین می­گویند. هنگامی که ترکیبات کربن به صورت ناقص بسوزند، گاز فرمالدئید متصاعد می­شود به همین دلیل این ماده در سوختن جنگل ­ها یا احتراق ناقص خودرو­ها دیده می­ شود.

فرمالین با فرمول شیمیایی CH2O در آزمایشگاه‌های آناتومی و پاتوبیولوژی کاربرد زیادی دارند. از این ماده به عنوان یک فیکساتیو یا نگهدارنده استفاده می­ شود. چون به خوبی بافت­ ها را پایدار کرده و قیمت پایینی هم دارد و این ماده مقاومت گرمایی پایینی دارد و در دمای محیط هم به تدریج بخار می ­شود. بخارات این ماده سمی است. همچنین فرمالین خاصیت ضد عفونی‌کنندگی هم دارد.

شستن ظرف­ ها برای خانم­ ها کاری سخت و طاقت‌فرسا بوده است چون مایع ظرفشویی به شکل امروزی در دسترس نبود و آن ها از موادی مثل خاکستر و پودر آجر استفاده می ­کردند و فرمول مایع اهمیتی نداشت همین که کف کند و ظرف­ها را تمیز بشوید کافی بود. اما در ادامه بررسی کلرامین باید بدانید در بعضی شوینده ­ها از فرمالین استفاده می­ شود و این ماده ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود به همین دلیل کسب آگاهی درباره بررسی کلرامین کمک می­کند تا بهترین­ ها انتخاب شود.

هالامید

بررسی هالامید هم مثل بررسی کلرامین اهمیت دارد. هالامید ترکیب کاربردی و موثر در ضدعفونی و انگل زدایی و همچنین درمانی است. کاربرد فراوانی در مزارع دام، طیور و آبزیان و مصارف انسانی برای ضدعفونی دارد کاربرد هالامید بیشتر در مورد از بین بردن موادی است که زیست انسان و حیوانات را تهدید کند. هالامید بر علیه ۱۱۷ گونه باکتری، ۵۴ گونه ویروس، ۳۴ گونه قارچ، ۶ گونه جلبک، ۴ گونه مخمر و ۷ گونه انگل موثر است و باعث از بین رفتن آن ها می شود.

هالامید ضدعفونی کننده مورد تایید بخش غذا و کشاورزی اتحادیه اروپا و سازمان DEFRA  انگلستان دارای مجوز سازمان دامپزشکی کشور است چون خاصیت گندزایی، ضدعفونی کنندگی، درمانی و معالج زخم ها دارد. و به همین دلیل از مقبولیت مناسبی برخوردار می باشد. هالامید این است که بعد از به کاربردن آن، رنگ و لکه ای در پوست اطراف زخم باقی نمی گذارد.

طرز استفاده از هالامید برای ماهی ها

پودرهالامیددارای طیف اثرگذاری وسیعی بر عوامل بیماری زای آبزیان می باشد و بر این منظور محلول را ۲ تا ۳ هزارم میتوان استفاده کرد. هالامید برای حساسیت پوستی و یا ازدیاد درد کارایی دارد که می توان برای شستشوی زخم ها از آن استفاده کرد. برای ضدعفونی حوضچه های پرورش ماهی لازم است که به این حوضچه ها هفته ای یک بار انجام شود و به این صورت محلول هالامید با غلظ ۳-۵/۰ پی پی ام یا ۳-۵/۰گرم در مترمکعب اضافه شود. به همین دلیل بررسی کلرامین مهم است.

در مزارعی که از سیستم فیلتر زیستی استفاده میکنند بهتر است که قبل از استفاده از هالامید با یک متخصص آبزیان مشورت شود و بررسی کلرامین از قبل انجام شده باشد. برای جلوگیری از انواع بیماریها و شادابی هر چه بیشتر ماهیان زینتی پیشگیری مهم تر است باید حدود ۲-۱ گرم از هالامید را در حدود ۷۰ لیتر آب تانک اضافه کنید. اگر تانک مورد نظر آکواریوم خانگی است و یا ماهیان زینتی شما از ماهیان بدون فلس مانند یعنی کُریدورسها، پنگوسی، لوچ دلقک و ماهیان شیشه ای می باشد، این مقدار پودر را در ۱۰۰ لیتر آب هم می توانید اضافه کنید.

برای سالن های پرورش ماهیان زینتی که تعداد ماهیان در تانک ها زیاد می باشد. می توان ۴-۲ گرم از هالامید را در حدود ۷۰ لیتر آب مثل روش قبل اضافه کرد. برای پیشگیری در ماهیان زینتی در سایز لارو بهتر است مقدار مصرف هالامید به نصف کاهش پیدا کند. پس باید بررسی کلرامین را جدی بگیریم.

کلرفنیرامین

کلرفنیرامین یا کلرفنامین دارویی است که در پزشکی و دامپزشکی کاربردهای بسیاری دارد. کلرفنیرامین یکی از رایج‌ترین داروهای ضد حساسیت است . بیشترین کاربرد کلرفنیرامین در بیماری موسوم به رینیت یعنی التهاب مزمن بینی یا التهاب غشاهای مخاطی بینی است و سرماخوردگی، آلرژی وکهیر است. این دارو در ترکیب بسیاری از داروهای رایج سرماخوردگی مانند قرص سرماخوردگی بزرگسالان وجود دارد.

بررسی کلرامین باعث استفاده بهتر از کارایی های آن است. کلرفنیرامین یک آنتی‌هیستامین به حساب می آید که برای تسکین علائم آلرژی، تب یونجه و سرماخوردگی استفاده می‌شود. کاربردهای کلرفنیرامین شامل : آبریزش بینی آلرژیک، تسکین علائم ناشی از سرماخوردگی، کهیر، آنژیوادم، واکنش‌های آنافیلاکتیک، خارش و ملتحمه ی آلرژیک

این دارو با انسداد ماده طبیعی خاصبه اسم هیستامین که بدن شما در هنگام واکنش آلرژیک ایجاد می‌کند، کار می‌کند. با مسدود کردن یک ماده طبیعی دیگر ساخته شده توسط بدن یعنی استیل کولین، به خشک شدن برخی مایعات بدن کمک می کند تا علائمی مانند آبریزش چشم و آبریزش بینی را تسکین دهد.