امتیاز شما post

در رابطه باکاربردهای بوریک اسید باید گفت که به طور کلی به عنوان ماده ضد آتش برای چوب، به عنوان ماده نگهدارنده و ضد عفونی کننده استفاده می شود. از این ماده در ساخت شیشه، سفال، مینا، لعاب، مواد آرایشی، سیمان، چینی، چرم، فرش، کلاه، صابون، سنگهای قیمتی و در برنزه سازی، چاپ، رنگرزی، نقاشی و عکاسی استفاده می شود. 

مریک شیمی به عنوان یک شرکت شیمی معتبر ارائه دهنده انواع مواد شیمیایی از جمله بوریک اسید است که با کلیک بر روی قسمت لینک شده می توانید اطلاعات کامل راجع به این محصول را بدست آورید.

اسید بوریک برای اولین بار توسط ویلیام هومبرگ از گیاه بوراکس و اسیدهای معدنی تهیه شد و نام آن را sal sedativum Hombergi به مهنای نمک آرام بخش هومبرگ گذاشتند. با این حال بورات ها، از جمله اسید بوریک، از زمان یونانیان باستان برای تمیز کردن ، نگهداری مواد غذایی و سایر فعالیت ها استفاده می شده است و این ترکیب را به عنوان ضد عفونی کننده خفیف و شستشوی چشم به کار می بردند. کاربردهای بوریک اسید در ادامه مقاله کامل بیان شده.

توضیحات کلی و کاربردهای بوریک اسید

اسید بوریک عوارضی هم دارد ما کاربردهای آن بیشتر است به عنوان سم در معده حشرات عمل می کند و بر سیستم عصبی آن ها تأثیر می گذارد و این پودر برای اسکلت های بیرونی آن ها به عنوان یک ماده ساینده است.

اسید بوریک همچنین به عنوان یک علف کش هم عمل می کند و باعث خشک شدن گیاهان می شود. در حالی که بور می تواند یک ماده مغذی ضروری برای رشد گیاهان باشد ولی جذب بیش از حد بور، اسید بوریک و نمک بورات می تواند باعث سمیت شود. زرد شدن، شکافته شدن برگ ها و پوست و … در صورت بیش از حد بودن سطح بور در خاک رخ می دهد.

مهم ترین کاربردهای بوریک اسید در میوه ها می باشد. وقتی سطح اسید بوریک در گیاهان کم می باشد، گیاهان از طریق حمل و نقل فعال برای جذب اسید بوریک، نمک های بورات را به عنوان اسید بوریک جدا نشده جذب می کنند.

معمولا انتشار غیر فعال در غلظت های بالاتر خاک رخ می دهد. بور و نمک های آن به برگ هایی منتقل می شود که آب در آن تبخیر می شود و ترکیبی از ترکیبات موجود در برگ ها جمع می شود. اسید بوریک و نمک های آن در آبکش گیاهان بی حرکت هستند و حرکت کمی به قسمت های دیگر مانند ساقه و میوه ها دارند. فقط درختان مرکبات بیشترین حساسیت را به مقدار زیاد بور و اسید بوریک دارند.

دیگر کاربردهای بوریک اسید این است که در پزشکی از آن به عنوان ضدعفونی کننده استفاده می شود و به دلیل خاصیت ضد عفونی کنندگی ملایم در ساخت پودرهای کودک، ضد عفونی کننده ها، شستشوی چشم، غرغره و انواع دیگر محصولات کارایی دارد. اسید بوریک به عنوان یک ترکیب ضد باکتری می توان به عنوان درمان آکنه نیز استفاده کرد.

کاربردهای اسید بوریک

ماده نگهدارنده برای سخت پوستان از کاربردهای بوریک اسید می باشد. مخصوصا در میگوها به دلیل خاصیت کاهش دهنده و ضد عفونی کنندگی برای جلوگیری از تیرگی  و آنزیمی که بر کیفیت غذاهای دریایی بعد از ماهیگیری تأثیر می گذارد استفاده می شود. همچنین اسید بوریک بهعلاوه نمک در بهبود پوست گاو ، پوست گوساله و پوست گوسفند هم کارایی دارد. این به کنترل رشد باکتری و کنترل حشرات کمک می کند

این مواد شیمیایی به طور موثری در برخی شرایط خاصیت ارتجاعی و تردی مواد غذایی را افزایش می دهند. با این حال، استفاده از این پودر به دلیل سمی بودن نسبتاً زیاد هم مورد اختلافات نظراتی قرار گرفته است و استفاده از آن در بسیاری از محصولات غذایی مجاز نیست اما هنوز هم مجاز به استفاده از آن ها در غذاهای دریایی است.

از اولین کاربردهای بوریک اسید در صنعت در ساخت فایبرگلاس تک رشته ای است که معمولاً به آن فایبرگلاس نساجی هم گفته می شود. از فایبرگلاس نساجی برای تقویت پلاستیک در قایق تا لوله کشی صنعتی و صفحه مدار رایانه استفاده می شود.

کاربردهای بوریک اسید در صنعت طلا و جواهر به این صورت که از اسید بوریک در ترکیب با الکل برای کاهش اکسیداسیون سطح و ایجاد مقیاس آتش بر روی فلزات در طی عملیات بازپخت و لحیم کاری استفاده می شود. همچنین اسید بوریک برای استفاده به عنوان شار جوشکاری توسط آهنگران به بوراکس اضافه می شود.

اسید بوریک یکی از بهترین موادی است که می تواند اثرات مضر اسید هیدروفلوئوریک را بعد از تماس تصادفی با پوست خنثی کند. با مجبور کردن آنیون های F− آزاد به آنیون تترافلوروبورات باعث بی اثر شدن این مواد می شود. این فرآیند سمیت شدید اسید هیدروفلوئوریک را کاهش می دهد مخصوصا توانایی آن برای جداسازی کلسیم یونی از سرم خون را که می تواند به ایست قلبی و تجزیه استخوان منجر شود را از بین می برد. چنین اتفاقی می تواند فقط در اثر تماس پوستی جزئی با HF رخ دهد.

حشره کش ها برای کنترل سوسک، موریانه، مورچه آتش نشانی، کک و بسیاری از حشرات دیگر از کاربردهای بوریک اسید می باشد. به طور کلی برای استفاده در آشپزخانه های خانگی برای کنترل سوسک و مورچه بی خطر محسوب می شود. این ماده به مثل یک سم معده روی متابولیسم حشرات تأثیر می گذارد و پودر خشک آن برای اسکلت های بیرونی حشرات ساینده محسوب می شود.

کاربردهای بوریک اسید علاوه بر استفاده از آن به عنوان یک حشره کش، از پوسیدگی در الوارها و چوب ها جلوگیری می کند. اسید بوریک می تواند در ترکیب با یک حامل اتیلن گلیکول برای درمان چوب ها در برابر حمله قارچ و حشرات استفاده شود. به صورت ژل و خمیر تزریقی برای درمان چوب های آسیب دیده استفاده می شود و نیازی به تعویض چوب نیست. از فرآورده های فشرده تیمارهای مبتنی بر بورات می توان برای جلوگیری از رشد لجن، میسلیوم و جلبک ها حتی در محیط های دریایی استفاده کرد.

از کاربردهای بوریک اسید در قدرت هسته ای باید گفت که از اسید بوریک در برخی نیروگاه های هسته ای به عنوان سم نوترون استفاده می شود. بور موجود در اسید بوریک با جذب برخی از نوترون های حرارتی احتمال شکافت گرمایی را کاهش می دهد. واکنش های زنجیره شکافت معمولا به دلیل احتمال شکافتن نوترون های آزاد انجام می شود و توسط مواد و خصوصیات هندسی راکتور تعیین می شود.

همه چیز درباره بوریک اسید

بور طبیعی تقریباً از ۲۰٪ ایزوتوپ بور -۱۰ و ۸۰٪ بور -۱۱ تشکیل شده است. بور -۱۰ توانایی بالایی برای جذب نوترون های کم انرژی دارد. با افزایش غلظت اسید بوریک در خنک کننده های راکتور، احتمال ایجاد شکافت در نوترون کاهش می یابد. به همین دلیل تغییر در غلظت اسید بوریک می تواند به طور موثری سرعت شکافت در راکتورها را تنظیم کند.

اسید بوریک ممکن است در استخرهای سوخت برای ذخیره عناصر سوخت مصرف شده استفاده شود. غلظت آنقدر زیاد است که ضرب نوترون را به حداقل ممکن برساند. اسید بوریک بعد از ذوب شدن بر روی راکتور ۴ نیروگاه هسته ای چرنوبیل ریخته شود تا از بروز واکنش های دیگری جلوگیری کند. درواقع از بور در صنایع شیمیایی برای جلوگیری از واکنش آمید تشکیل بین آلومینیوم و نیترات استفاده می شود. مقدار کمی اسید بوریک به ترکیب اضافه می شود تا آمیدهای قلیایی را که می توانند با آلومینیوم واکنش دهند خنثی کند.

اسید بوریک، باعنوان های اسید بوراسیک یا اسید ارتوبوریک هم شناخته می شود. یک ترکیب طبیعی است که حاوی عناصر بور، اکسیژن و هیدروژن (H3BO3) است. بلورهای اسید بوریک سفید، بدون بو و تقریباً بی مزه هستند. بورات ها، اصطلاح عمومی مرتبط با مواد معدنی حاوی بور مثل بوراکس و اسید بوریک می باشند و بیشتر در بستر دریاچه های نمکی خشک بیابان ها یا مناطق خشک یا سایر مناطق جغرافیایی که رسوبات مشابهی شکل گرفته اند نشات می گیرد.

جیمز رایت، مهندس الکتریک در جستجوی جایگزین های لاستیکی در طول جنگ جهانی دوم، با مخلوط کردن روغن سیلیکون با اسید بوریک به ماده جدید قابل توجهی برخورد. این ترکیب جدید دارای خصوصیات منحصر به فردی شبیه لاستیک بود که بدون شکستن می توانست آن را چندین برابر طول کشید. در سال ۱۹۴۹ نام این ماده Silly Putty گذاشته شد و در آن زمان بیشتر از هر اسباب بازی فروخته شد.

اسید بوریک از واکنش بوراکس یعنی سدیم تترابورات دک هیدرات با یک اسید معدنی مثل اسید کلریدریک تهیه می شود:

Na۲B۴O۷·۱۰H۲O + 2 HCl → ۴ B(OH)۳ [or H۳BO۳] + ۲ NaCl + 5 H۲

همچنین به عنوان محصول جانبی هیدرولیز تری هالیدهای بور و دیبران هم تشکیل می شود:

B۲H۶ + ۶ H۲O → ۲ B(OH)۳ + ۶ H۲

BX۳ + ۳ H۲O → B(OH)۳ + ۳ HX (X = Cl, Br, I)

اسید بوریک در آب جوش حل می شود. وقتی بیش از ۱۷۰ درجه سانتیگراد گرم شود ، کم آب می شود و اسید متابولیک (HBO) ایجاد می کند:

H۳BO۳ → HBO۲ + H۲O

اسید بوریک سهم مهمی در جذب صدای فرکانس پایین در آب دریا دارد.

درواقع اسید بوریک بلوری از لایه های مولکول B (OH) 3 تشکیل شده است که توسط پیوندهای هیدروژن نگه داشته می شوند. اسید بوریک در صورت مصرف داخلی یا استنشاق مقادیر زیادی سمی است. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اسید بوریک ممکن است باعث آسیب کلیه و در نهایت نارسایی کلیه شود.

هرچه بیشتر در مورد کاربردهای بوریک اسید که مفید است یاد گرفته شود، بیشتر از آن در طیف وسیعی از محصولات مصرفی و صنعتی استفاده می شود. برای مثال اسید بوریک یک ضد عفونی کننده خفیف و همچنین یک اسید ملایم است که از رشد میکروارگانیسم ها در سطوح خارجی بدن جلوگیری می کند. این ماده معمولاً در محلولهای لنز تماسی، مواد ضد عفونی کننده چشم، داروهای واژن، پودر بچه، داروهای ضد پیری و موارد مشابه خارجی استفاده می شود.

به دلیل کاربردهای بوریک اسید و سایر بورات ها در مکمل های غذایی بدون نسخه به عنوان منبع بور استفاده می شوند. چون گفته می شود که بور دارای یک ارزش درمانی بالقوه در ارتقا سلامت استخوان و مفاصل و همچنین تأثیر محدود بر علائم آرتروز است. توجه به این نکته مهم است که اثرات سلامتی مکمل های بوریک اسید و بور بر اساس مطالعات بسیار جدید است و فقط بر اساس ادعاهای تولیدکنندگان مکمل ها است. 

درباره کاربردهای بوریک اسید به طور کلی باید بگیم که این ماده مانع انتشار گازهای قابل احتراق از سوختن سلولز مثل محصولات پنبه، چوب و محصولات کاغذی می شود. اسید بوریک مثل آب پیوند شیمیایی آزاد می کند تا احتراق را بیشتر کاهش دهد چون یک کربن تشکیل می شود که بیشتر مانع احتراق می شود.

شرکت مریک شیمی با سابقه فعالیت گسترده در زمینه مواد شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی از کمپانی های معتبر دنیا خدمات واقعی خدمتتان ارائه می نماید.