در رابطه با کاربرد اسید آسکوربیک باید بگوییم این ماده در بسیاری از خوراکی ها وجود دارد و یکی از حالت های ویتامین ث است. ویتامین سی یک ماده‌ ضروری برای ادامه‌ی حیات انسان و بسیاری از جانداران می باشد. انسان ها توانایی تولید اسکوربیک اسید را ندارند و باید آن را از طریق مصرف غذاهای مختلف بدست آورند وگرنه بدن انسان دچار کمبود ویتامین C می شود و کمبود ویتامین ث می‌تواند باعث بیماری اسکوروی شود. ویتامین C به عنوان افزودنی غذایی و مکمل غذایی به خاطر خاصیت آنتی‌اکسیدانی‌ کاربرد دارد.

برای خرید و اطلاع از قیمت اسید آسکوربیک میتوانید روی قسمت لینک شده کلیک کنید و با مشاوران در تماس باشید.

کاربرد اسید آسکوربیک

اسید اسکوربیک به دلیل داشتن خصوصیات شیمیایی منحصر بفرد باعث کاربرد اسید آسکوربیک به طور گسترده در صنعت شده است و بدلیل دو خاصیت آنتی اکسیدانی و ویتامینی در مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد اسید اسکوربیک در بسیاری از میوه ها و سبزیجات به طور طبیعی  یافت می شود مثل: فلفل قرمز، جعفری، بروکلی، بروکسل، شاه توت، توت فرنگی، پرتقال، طالبی، گریپ فروت و … اسید اسکوربیک در اشکال مختلفی از جمله نمک ها و استرها قابل استفاده است.

از نظر صنعتی اسید اسکوربیک از طریق یک فرایند چند مرحله ای که شامل باکتری هایی است که گلوکوز را کاهش میدهد به عنوان یک محصول فرعی تولید می شود. این ماده اکسیژن  درون  محیط ماده غذایی را جذب کرده و اکسید  میشود و باعث کاهش سرعت اکسیداسیون میشود که این عمل باعث حفظ رنگ و طراوت مواد غذایی می شود.

از کاربرد اسید آسکوربیک در درجه اول به عنوان یک آنتی اکسیدان مورد استفاده قرار می گیرد که می تواند مزایای بسیاری برای محصولات غذایی داشته باشد. به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی اسید اسکوربیک، این ماده را در طول فرایند ماده غذایی یا قبل از بسته بندی برای حفظ بو،  رنگ و محتوای  مواد مورد استفاده قرار می گیرد.

آسکوربیک اسید در آزمایش ادرار

با توجه به کاربرد اسید آسکوربیک باید گفت یک ویتامین محلول در آب است، به این معنی که در آب حل می شود. برخلاف ویتامین های محلول در چربی، ویتامین های محلول در آب در بدن ذخیره نمی شوند. ویتامین C مصرف شده از طریق مایعات بدن به بافت شما منتقل می شود و باقیمانده آن از طریق ادرار دفع می شود. استفاده از مکمل ها در دوزهای بالا ممکن است منجر به سنگ کلیه شود.

اسید اسکوربیک اضافی از بدن به عنوان اگزالات، ماده زائد بدن دفع می شود. اگزالات به طور معمول از طریق ادرار از بدن خارج می شود. با این حال، تحت برخی شرایط، اگزالات ممکن است به مواد معدنی متصل شود و کریستال هایی ایجاد کند که می تواند منجر به تشکیل سنگ کلیه شود. مصرف بیش از حد ویتامین C امکان افزایش مقدار اگزالات در ادرار را دارد، بنابراین خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهد.

بزرگسالانی که مکمل ۱۰۰۰ میلی گرمی ویتامین C را دو بار در روز به مدت ۶ روز مصرف کردند، مقدار اگزالات دفع شده ۲۰٪ افزایش یافته است. مصرف زیاد ویتامین C نه تنها با مقادیر بیشتری اگزالات ادرار در ارتباط است، بلکه با ایجاد سنگ کلیه هم ارتباط دارد، به خصوص اگر مقادیر بیش از ۲۰۰۰ میلی گرم مصرف کنید. نارسایی کلیه در افرادی که بیش از ۲۰۰۰ میلی گرم در روز مصرف کرده اند، نیز گزارش شده است. با این حال، در افراد سالم این مشکلات بسیار نادر است

Ascorbic acid چیست؟

اسید اسکوربیک یک ویتامین طبیعی در آب است که نام دیگر آن ویتامین C است. اسید اسکوربیک یک عامل کاهش دهنده و آنتی اکسیدانی قوی است که از جمله کاربرد اسید آسکوربیک در مبارزه با عفونت های باکتریایی، واکنش های سم زدایی و تشکیل کلاژن در بافت فیبری، دندان ها، استخوان ها، بافت همبند، پوست و مویرگ ها عمی باشد. اسید آسکوربیک (ویتامین C) در مرکبات و میوه های دیگر و در سبزیجات نمی باشد و توسط انسان تولید یا ذخیره نمی شود فقط باید در رژیم غذایی دریافت شود.

در رابطه با کاربرد اسید آسکوربیک (ویتامین C) باید گفت ویتامینی است که در غذاهای مختلف یافت می شود و به عنوان مکمل غذایی فروخته می شود و برای پیشگیری و درمان اسکوربوت استفاده می شود. ویتامین C یک ماده مغذی ضروری است که در ترمیم بافت و تولید آنزیمی انتقال دهنده های عصبی خاص نقش دارد. برای عملکرد چندین آنزیم لازم است و برای عملکرد سیستم ایمنی بدن مهم است. همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند.

اسید اسکوربیک خوراکی چیست؟

از دیگر کاربرد اسید آسکوربیک یا ویتامین C به دلیل پایین بودن PH میتواند از رشد میکروب ها جلوگیری کند و باعث کاهش فساد مواد غذایی شود. به همین دلیل اسکوربیک اسید یک ماده نگهدارنده موثر طبیعی است که از این ماده غذایی به عنوان ماده نگهدارنده در طیف وسیعی از محصولات غذایی مثل نان، گوشت، مربا، ژله و … استفاده می شود.

باتوجه به خاصیت ویتامین C و کاربرد اسید آسکوربیک، اسید اسکوربیک به عنوان یک ماده عالی برای مکمل ویتامین تبدیل می شود. همچنین برای افزایش ویتامین C مواد غذایی میتوان اسید اسکوربیک را به مواد غذایی اضافه کرد. پخت و پز و آشپزی ویتامین C را از بین میبرد و گاهی بعضی از آشپز ها برای حفظ رنگ سبز مواد غذایی به آن ها بی کربنات سدیم NaHCO۳ اضافه میکنند که با این عمل هم ویتامین ث مواد غذایی از بین می رود.

از آنجایی که ویتامین C به طور طبیعی در مواد غذایی وجود دارد به راحتی هم از بین می روند مثلا آب پرتقال ممکن است در طی یک هفته نیمی از ویتامین c خود را از دست بدهد یا میوه های خرد شده که در یخچال نگهداری می شوند بعد از چند روز ویتامین خود را از دست می دهند. اسید اسکوربیک مانند سایر اسید ها دارای طعم ترش مانند هستند که در بسیاری از محصولات غذایی مورد استفاده قرار می گیرند و این اسیدیته باعث میشود که میوه ها تازگی خود را حفظ کنند.

اسید اسکوربیک نام دیگر کدام ویتامین است؟

در رابطه با کاربرد اسید آسکوربیک، ویتامین سی یک ویتامین اساسی برای بدن می باشد اما بدن قادر به تولید نیست. ویتامین C برای رشد، توسعه و ترمیم کلیه بافت های بدن ضروری است. این ویتامین در بسیاری از قسمت های بدن از جمله تشکیل کلاژن، جذب آهن، سیستم ایمنی بدن، بهبود زخم و حفظ غضروف، استخوان ها و دندان ها نقش دارد. اسید آسکوربیک ویتامین C نیست چون ویتامین ها ترکیبات مولکولی فردی نیستند، مجتمع های بیولوژیکی می باشند و تداخلات بیوشیمیایی چند مرحله ای هستند که عملکردشون به تعدادی از متغیرهای دیگر هم وابسته است.

ویتامین ها از مواد مغذی، آنزیم ها، کوآنزیم ها، آنتی اکسیدان ها و فعال کننده مواد معدنی موجود در آن تشکیل شده است. و باتوجه به کاربرد اسید آسکوربیک، فعالیت ویتامین فقط در شرایطی انجام می شود که تمام شرایط محیطی آن مهیا باشد. ویتامین سی به تنهایی نمی تواند نقش خود را ایفا کند و نیاز به پلی فنول هایی محلول در آب که به نام فلاونوئیدها شناخته شده اند دارد.

کاربرد اسید آسکوربیک یا ویتامین C بسیار است که در انواع مختلف میوه ها و سبزیجات یافت می شوند. اسید اسکوربیک که به غذای فرآوری شده اضافه می شود، فقط اسید اسکوربیک است و از کلیه فاکتورهای دیگر ویتامین C عاری می باشد. اشکال طبیعی ویتامین سی در بدن به مدت طولانی تری نسبت به اشکال مصنوعی آن باقی می مانند. اسید اسوربیک نیمه عمر کوتاه تری دارد و حدود دو ساعت در بدن به شکل فعال و موثر خود باقی می ماند، در حالی که ویتامین سی که از طریق مواد غذایی دریافت می کنیم مدت طولانی تری در بدن می ماند.

فواید ویتامین C

ویتامین C برای سنتز کلاژن یک عنصر ساختاری مهم رگ های خونی، تاندون ها، رباط ها و استخوان مورد نیاز است و در سنتز نوراپی نفرین عصبی انتقال دهنده عصبی از اهمیت زیادی برخوردار است که برای عملکرد مغز بسیار مهم است و می تواند بر خلق و خو تأثیر گذارد. کاربرد اسید آسکوربیک یا ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان بسیار مؤثر است که به مقدار بسیار کم از مولکول های ضروری بدن در برابر آسیب های رادیکال های آزاد و گونه های اکسیژن واکنش پذیر که در هنگام سوخت و ساز طبیعی تولید می شوند و از قرار گرفتن در معرض و سموم و آلاینده ها محافظت میکند.

کاربرد اسید آسکوربیک این است که در درجه اول به عنوان یک آنتی اکسیدان مورد استفاده قرار می گیرد که می تواند مزایای بسیاری برای محصولات غذایی داشته باشد. به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی اسید اسکوربیک، این ماده را در طول فرایند ماده غذایی یا قبل از بسته بندی برای حفظ بو، رنگ و محتوای مواد مورد استفاده واقع می شود. استفاده از اسید آسکوربیک به عنوان یک نگه‌دارنده هیچ عوارضی ندارد.

در رابطه با کاربرد اسید آسکوربیک باید گفت سازمان غذا و دارو، اسید آسکوربیک را به نام GRAS نام‌گذاری کرده است، این به این معنی است که سازمان آن را به عنوان یک ماده به‌طورکلی امن و سالم طبقه‌بندی می‌کند یکی از تاثیرات مفید ویتامین C اثرگذاری آن نسبت به سرماخوردگی است. به طور کلی، تحقیقات زیادی در مورد این موضوع انجام شده است. اما برخلاف تصورات، مشخص شد ویتامین C تاثیر بسیاری در پیشگیری از سرماخوردگی ندارد. اما در دوره ابتلا به سرماخوردگی بیماری را حدود ۱۴ درصد در کودکان و هشت درصد در بزرگسالان کاهش می‌دهد.

کاربرد اسید آسکوربیک

مضرات اسید اسکوربیک

با توجه به کاربرد اسید آسکوربیک به طور کلی ایمن در نظر گرفته می شود، اما دوزهای بالا می تواند عوارض جانبی از جمله سوزش معده، حالت تهوع، سردرد، گرفتگی معده و اسهال ایجاد کند. دوزهای بیش از ۲۰۰۰ میلی گرم بسیار شدید در نظر گرفته می شود و ممکن است خطر اسهال شدید و سنگ کلیه را افزایش دهد در حالی که می توانید با اطمینان ویتامین C را در دوران بارداری مصرف کنید، اما استفاده بیش از حد از آن ممکن است به نوزاد آسیب برساند.

اسید اسکوربیک همچنین می تواند قند خون شما را افزایش دهد و در صورت ابتلا به دیابت باید با احتیاط مصرف شود. در زنان مسن مبتلا به دیابت، ویتامین C در مقادیر زیاد در روز خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی را افزایش می دهد. اسید اسکوربیک در بارداری به دلیل افت ناگهانی سطح باعث کمبود نسبی ویتامین در خون کودک بعد از تولد، ممکن است باعث بروز عقب ماندگی در نوزاد شود.

با توجه به کاربرد اسید آسکوربیک باید گفت مصرف الکل (اعتیاد به الکل) باعث دفع اسید اسکوربیک از طریق ادرار در بدن می شود. افرادی که به طور منظم از الکل استفاده می کنند، به ویژه کسانی که بیماری های دیگری دارند، اغلب کمبود ویتامین C دارند. برای بازگرداندن سطح اسید اسکوربیک به حالت طبیعی ممکن است نیاز به درمان طولانی مدت این افراد نسبت به حالت طبیعی باشد.