امتیاز شما post

خواص و کاربردهای پلی اتیلن گلیکول بسیار است چون یک ترکیب پلی اتری است که می تواند کاربردهای زیادی داشته باشد از تولیدات صنعتی گرفته تا داروسازی. این ماده با نام های پلی اتیلن اکسید (PEO) و پلی اکسی اتیلن (POE) هم شناخته میشود. پلی اتیلن گلیکول جرم های ملکولی متفاوتی دارد که معمولا به صورت فرمول شیمیایی  H− (O − CH2 − CH2) n − OH نمایش داده می شوند. می توانید با مراجعه به سایت آنلاین مریک شیمی اطلاعات کامل از قیمت و نحوه خرید پلی اتیلن گلیکول را بدست بیاورید.

برای استعلام قیمت می توانید در قسمت درخواست فاکتور، درخواست خود را ارسال کنید، کارشناسان فروش ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

ویژگی ها و کاربرد پلی اتیلن گلیکول

در رابطه با خواص و کاربردهای پلی اتیلن گلیکول باید بگویم این ماده یک ترکیب پلی اتری با کاربرد های فراوان از کاربرد های صنعتی گرفته تا کاربرد های دارویی است.  پلی اتیلن گلیکول به وسیله پلیمریزاسیون اتیلن اکسید تهیه می شود و در طیف گسترده ای از وزن مولکولی از g / mol 300 به  g / mol 10،۰۰۰،۰۰۰ در قابل فروش هستند.

یک ماده شفاف، بدون رنگ، بی بو و محلول در آب است، همچنین پایدار در برابر گرما، در برابر بسیاری از مواد شیمیایی است و به شکل ماده ی بی اثر عمل می کند، هیدرولیز و یا فاسد نمی شود و غیر سمی است به همین دلیل خواص و کاربردهای پلی اتیلن گلیکول بسیار است. به عنوان ماده ی سازگار با محیط زیست شناخته شده است. درواقع بافت های موجودات زنده می توانند با PEG بدون آسیب دیدن هم زندگی کنند.این ماده بعد از ورود به بدن موجود زنده دستگاه ایمنی بدن را تحریک نمی کند.

PEG توسط بر هم کنش بین اتیلن اکسید با آب، اتیلن گلیکول یا الیگومر اتیلن گلیکول تولید می شود. این واکنش با کاتالیزور های اسیدی یا بازی کاتالیز می شود. در تولید PEG، اتیلن گلیکول و الیگومرهای آن به عنوان ماده اولیه به جای آب ترجیح داده می شوند، چون مواد مذکور اجازه می دهند پلیمرهای تولید شده دارای توزیع وزن مولکولی تقریبا یکنواخت باشند. طول زنجیره پلیمر به نسبت مولی واکنش گرها بستگی دارد.

HOCH۲CH۲OH + n(CH۲CH۲O) → HO(CH۲CH۲O)n+1H

بسته به نوع کاتالیزور، مکانیزم پلیمریزاسیون می تواند کاتیونی یا آنیونی باشد. مکانیسم آنیونی بهتر است چون پلیمرهای تولید شده دارای توزیع ذرات یکدست تر نسبت به مکانیزم آنیونی خواهند بود. پلیمریزاسیون اکسید اتیلن فرآیندی گرماده است. گرم شدن بیش از حد یا آلوده شدن اتیلن اکسید با کاتالیزورهایی مانند کاتالیست های قلیایی یا اکسیدهای فلزی می تواند پلیمریزاسیون را از کنترل خارج می کند که این روند بعد از چند ساعت باعث انفجار راکتور خواهد شد.

خواص و کاربردهای پلی اتیلن گلیکول

وزن مولکولی ترکیبات PEG با توجه به تعداد واحدهای اتیلن گلیکول موجود در هر پلیمر PEG مشخص گشته و از ۳۰۰ گرم بر مول تا ۱۰.۰۰۰.۰۰۰گرم بر مول متفاوت هستند. وزن مولکولی به نوبه خود خواص و نوع پلیمر را می تواند تعیین کند. پلی اتیلن گلیکول های وزن کم که دارای ۲ تا چهار واحد اتیلن گلیکول هستند که مایعاتی شفاف و آبکی هستند.

PEG هایی که تا ۷۰۰ مولکول اتیلن گلیکول دارند ، مایعاتی شفاف و ویسکوز هستند. پلیمرهای با ۱۰۰۰ و یا بالاتر واحد اتیلن گلیکول به صورت جامد مومی هستند. نام گذاری این ترکیبات هم بر اساس وزن مولکولی است و از مهم ترین آن ها : ۲۰۰ ،۳۰۰، ۴۰۰ ، ۶۰۰ که مایع هستند ، ۱۰۰۰ ، ۱۵۰۰ این دو گرید جامد نرم هستند و ۲۰۰۰ ، ۳۰۰۰ ، ۴۰۰۰ ، ۶۰۰۰ و ۸۰۰۰ که جامد سخت هستند. به همین دلیل خواص و کاربردهای پلی اتیلن گلیکول متفاوت است.

PEG ها غیر سمی ، بدون بو ، بدون رنگ و غیر تحریک کننده هستند و به راحتی هم تبخیر نمی شوند. این مواد به صورت خنثی در نظر گرفته می شوند که با مواد شیمیایی دیگر واکنش نمی دهند. غیر سمی هستند و در بسیاری از حلال های آلی حل می شوند. تمامی گریدهای این محصول به سرعت در آب حل شده و رنگ ، بو و یا مزه آب را تغییر نمی دهند.

خواص و کاربردهای پلی اتیلن گلیکول با گرید های مختلف

انواع پلی اتیلن گلیکول که مختلف هستند می توانند در خواص و نوع کاربرد هم با یکدیگر متفاوت باشند، حتی میزان این اختلاف ها ناچیز است اما دقت در انتخاب نوع گرید انتخابی در خواص و کاربردهای پلی اتیلن گلیکول برای مصارف داروسازی و غذایی بسیار مهم است .

پلی اتیلن گلایکول با گرید های مختلف

 • پلی اتیلن گلیکول ۲۰۰۰۰: این ترکیب جزو مواد غیر سمی است. افزایش میزان وزن مولکولی بر میزان انحلال دارو تاثیر می گذارد و هرچه وزن مولکولی بیشتر باشد میزان انحلال بیشتر می شود. کاربرد های آن عبارت است از: نرم کننده و ضد الکتریسیته استاتیک در نساجی و جوش های لحیم کاری، پوشش های تولیدی بر پایه آب استفاده در تولید باتری ها، عامل ضد گرد و غبار در تولیدات کشاورزی، پاک کننده ها و شوینده ها، مرطوب کننده در محصولات آرایشی بهداشتی، حامل رنگ دانه در رنگ و جوهر، محصولات بسته بندی، عامل جلوگیری کننده از چسپندگی در قالب گیری، تثبیت کننده رنگ در کاغذ و …
 • پلی اتیلن گلیکول ۱۲۰۰۰: این نوع ماده بسیار در آب محلول است و یک پایدار کننده بسیار عالی به حساب می آید. کاربردهای خانگی مثل شستشوی ظروف، مواد شوینده پارچه و لباس، تمیز کردن سطوح سخت. همچنین به عنوان ماده توزیع کننده عمل می کند، در خمیردندان ها برای اصلاح پروتئین های درمانی و پپتیدها برای افزایش حلالیت آن ها استفاده می شود. در آزمایشات خون، به عنوان تقویت کننده برای شناسایی آنتی ژن ها و آنتی بادی ها کارایی دارد.
 • پلی اتیلن گلیکول ۸۰۰۰: شکل این ماده به صورت پوسته های جامد و یا پودری است. وزن مولکولی بالای آن عمدتا باعث استفاده از آن در فرمولاسیون های دارویی به عنوان حلال برای داروهای خوراکی، موضعی و تزریقی می شود. برای تنظیم ویسکوزیته ترکیبات هم کاربرایی دارد. این ترکیب بسیار پایدار است و از رشد میکروبی حتی در محلول های آبی نیز جلوگیری می کند. به همین دلیل است که خواص و کاربردهای پلی اتیلن گلیکول بسیار است.
 • پلی اتیلن گلیکول ۶۰۰۰: این نوع به دلیل ساختار لایه ای خود به عنوان چسب و روان کننده خشک عمل می کند به همین دلیل می تواند در ساخت کپسول ها و قرص ها برای داروهای خاص استفاده شود که از خواص و کاربردهای پلی اتیلن گلیکول است. در صنعت لاستیک هم به عنوان ماده آزاد کننده قالب کارایی دارد. کاربردهای دیگر شامل: مرطوب کننده در صابون ها ،ماده ضد گرد و غبار در پودر تالک، روان کننده در صنعت کاغذ، در تایرها، ماده افزودنی در گریس، پلاستیک کننده در سنتز رزین، پایدار کننده حرارتی در چسب و …
 • پلی اتیلن گلیکول ۴۰۰۰: این پلیمر در تولید محصولاتی مثل انواع شامپوهای سر و بدن، محصولات مراقبت از پوست، مواد آرایشی، پاک کننده های پوست، نرم کننده های مو و دئودورانت ها کاربرد دارد. درتولید موادی همچون لاستیک، منسوجات، کاغذ ، فلز ، چوب ، دارو، مواد آرایشی بهداشتی و پوشش دهی هم مورد استفاده قرار می گیرد.
 • پلی اتیلن گلیکول ۲۰۰۰: کارایی این ترکیب در کارهای تحقیقاتی مثل سنتزهای شیمیایی، تحقیقات بیوشیمی، تحقیقات زیست شناسی مولکولی و … استفاده می شود و به طور کلی برای کارهای آزمایشگاهی مناسب است ولی برای استفاده حیوانات و انسان مناسب نیست.
 • پلی اتیلن گلیکول ۱۰۰۰: این ترکیب بیشتر در صنعت مواد و لوازم آرایشی بهداشتی و به عنوان حامل داروها کاربرد دارد. که از مهم ترین خواص و کاربردهای پلی اتیلن گلیکول است.
 • پلی اتیلن گلیکول ۲۰۰و۶۰۰و۸۰۰: این ماده به عنوان ضد کف، روان کننده و اصلاح کننده ویسکوزیته در بسیاری از محصولات کارایی دارد و به عنوان پوشش دهنده در میوه های تازه جهت حفظ تازگی و شادابی، به عنوان حلال در جریاهان های فلزی، انتقال حرارت، به عنوان چسب و اصلاح کننده در رنگ های لاتکس و … کاربرد دارند. همچنین در فرمولاسیون چسب ها، به عنوان ماده ضد استاتیک، به عنوان حدواسط های شیمیایی، کشاورزی، داروسازی و … جزو خواص و کاربردهای پلی اتیلن گلیکول این نوع گرید است.

کاربرد پلی اتیلن گلیکول در پزشکی

 1. PEG اساس ساخت یک سری ملین ها است که پاکسازی کامل روده با پلی اتیلن گلیکول و الکترولیت های اضافه شده برای قبل از جراحی یا کولونوسکوپی از خواص و کاربردهای پلی اتیلن گلیکول می باشد.
 2. به عنوان یک ماده انعطاف پذیر ه عنوان اتصال دهنده در بسیاری از محصولات دارویی استفاده می شود.

 3. استفاده از PEG در داروها برای درمان کودکان مبتلا به یبوست ازجمله خواص و کاربردهای پلی اتیلن گلیکول می باشد.

 4. از مهم ترین خواص و کاربردهای پلی اتیلن گلیکول اتصال به داروهای پروتئینی می باشد که اجازه عبور آرام از خون را به پروتئین حمل شده می دهد.
 5. احتمال اتصال سلول های عصبی به همدیگر می تواند از خواص و کاربردهای پلی اتیلن گلیکول باشد که محققان در حال مطالعه هستند.
 6. هیدروژل‌های PEG برای مقابله با پریودنتیت نوعی بیماری لثه از طریق کپسوله‌سازی سلول‌های بنیادی در ژل که باعث بهبود در لثه می‌شوند، استفاده می شود
 7. پلی اتیلن گلیکول در قطره های چشمی هم به کار می رود و استفاده از آن در بسیاری از اسپری های بی حسی و ضد درد و همچنین اسپری هایی که نقش ترمیم کنندگی دارند جزو خواص و کاربردهای پلی اتیلن گلیکول است.
کاربرد پلی اتیلن گلیکول در پزشکی

کاربرد پلی اتیلن گلیکول در پزشکی

خواص و کاربردهای پلی اتیلن گلیکول در شیمی و کشاورزی

از آنجا که PEG مولکولی آب دوست است، از آن برای تولید شیشه های میکروسکوپ استفاده می شود. دلیل این امر جلوگیری از چسبیدن پروتئین در مطالعات فلورسانس تک مولکولی به شیشه است. دارای سمیت کم است و در انواع محصولات استفاده ی گسترده دارد. این پلیمر به عنوان ماده ی افزودنی به پوشش های انواع سطوح در محیط های آبی و غیر آبی هم کاربرد دارد..

معمولا به عنوان فاز قطبی ثابت برای کروماتوگرافی گاز و همچنین یک مایع با ضریب انتقال گرمای بالا در تست الکترونیکی استفاده می شود. حفظ اشیائی که از زیر آب بیرون آورده شده اند مانند بقایای کشتی های غرق شده و … از جمله خواص و کاربردهای پلی اتیلن گلیکول می باشد. به جای آب در اشیاء چوبی قرار می گیرد، و باعث بهبود فرایند خشک کردن چوب می شود.

معمولا برای اعمال و شبیه‌سازی تنش خشکی از پلی اتیلن گلیکول استفاده می‌شود. این ماده با افزایش پتانسیل اسمزی محلول مانع از جذب آب توسط ریشه گیاه و در نهایت بروز تنش خشکی می‌شود. PEG به دلیل دارا بودن جرم مولکولی بالا، جذب گیاه نمی‌شود بنابراین فقط پتانسیل اسمزی آب را منفی‌تر می کند و شرایط تنش را برای گیاه ایجاد می‌کند. پلی اتیلن گلیکول یک پلیمر است که با وزن‌های مولکولی مختلفی تولید می‌شود.

در راستای نیاز مراکز تحقیقاتی علمی و دارویی کشور به مواد شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی مناسب و خدمات پس از فروش، شرکت مریک شیمی با سابقه فعالیت گسترده در این زمینه از کمپانی های معتبر دنیا کالای موجود خود را با خدمات واقعی خدمتتان معرفی می نماید